Vše, co jste nevěděli o otiscích prstů: Můžete je ztratit nebo se narodit úplně bez otisků prstů

Daktyloskopie

Věda o kožních papilárních liniích na dlaních, prstech nebo na nohách. Tyto linie jsou u každého originální a jedinečné. Daktyloskopie se velmi často využívá v kriminalistice a slouží jako identifikace osob. Díky jedinečnosti každého otisku je možno snadno identifikovat zloděje nebo vrahy, popřípadě je možno takto identifikovat oběti trestných činů. Shoda otisku se potvrdí ve chvíli, kdy se shodne 10 až 15 markantů. Jaká jsou fakta o této vědě a vůbec o otiscích prstů?

Vyvíjeny už v děloze

Otisky prstů se vyvíjejí ještě v děloze a jsou jedinečné na základě pohybu a umístění v děloze. Je taky důležité složení plodové vody matky.

Obraz za miliony dolarů

Otisky prstů se vyplatily jedné ženě, která si koupila obraz za pět dolarů. Mnohem později, právě díky otiskům prstů, zjistila, že jde vlastně o obraz Jacksona Pollocka, který by v hodnotě několika milionů dolarů. Takže to byla jistě výhodná koupě.

Kůže na kůži

Je-li mrtvé tělo nalezeno ve stádiu rozkladu, obvykle je těžké jej identifikovat. Forenzní specialisté proto kůži z prstu stáhnou. Co s ní dál? Nosí jej! Ano, jako takovou „rukavici“ si jí nasadí na prst a díky tomu získají otisk mrtvého. Tato metoda byla ukázána v několika kriminálních seriálech, například Closer.

Marihuana jen za otisk prstu

V USA existují prodejní automaty na marihuanu. Využívá se zde jako lék. Samozřejmě se přemýšlelo nad bezpečnostním opatřením, protože to může být snadno zneužito. Začalo se používat skenování otisků prstů. Takto získaní svou dávku léčivé marihuany jen ti správní jedinci.

Adermatoglyfie

Neboli onemocnění, kdy se lidé narodí bez otisků prstů. Jde o opravdu velmi vzácné onemocnění a jsou známy jen asi čtyři případy.

Nejstarší otisky prstů

Ten byl objeven v Kuvajtu na kusu hliněné nádoby z doby kamenné.

Apple Touch ID

Společnost Apple vyvinula Apple Touch ID, která dokáže rozpoznat rozdíly mezi otisky prstů živé a zemřelé osoby. Jste-li mrtví, nikdo se do vašeho mobilního telefonu nedostane.

Stejné DNA jiné otisky prstů

Dvojčata mohou mít z 99,9% stejnou DNA, ale rozpoznat je lze pomocí otisků prstů. Ty jsou podobné, ale stejné nejsou.

Otisky prstů u Disney

Také Disney vyžaduje otisky prstů. Od roku 2005 společnost Disney vyžaduje na vstupenku otisk prstu.

Vyžádaný otisk prstů

Biometrické údaje jako například otisky prstů nejsou právně chráněny v USA podle pátého dodatku. Na rozdíl od přístupového kódu může být vymáhán soudně.

Chemoterapie a otisky prstů

Pacienti, kteří mají rakovinu a podstupují chemoterapii, mohou své otisky prstů ztratit.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno