Snažíte se o to, aby voda, kterou konzumujete, byla co možná nejčistší. K tomu vám má správně pomoci vodní filtr. Ovšem ne vždycky to tak je. Máte pocit, že všechny vodní filtry jsou tvořeny stejně? Není tomu tak. Některé mohou stále nechat protékat mnoho škodlivých toxinů do pitné vody, kterou vy následně konzumujete v domnění, že jde o vodu čistou a zbavenou všech škodlivých látek.
Studie poodhalily skutečnost
Nedávná studie z The Ohio State University odhalila, že filtry na vodu, které pracují až příliš rychle, nemusí být tak účinné, jak se doposud myslelo. Mohou nechat škodlivé toxiny, aby se dostaly do pitné vody, kterou následně konzumujete. Studie publikovaná v časopise Water Science Technology: Water Supply ukázala vědce, kteří srovnávali tři populární značky filtračních konvic a jejich schopnost vodu vyčistit od nebezpečných látek. Mikrocystiny jsou společnou skupinou řas, která se nachází v klidných vodách, jako jsou nádrže a podobně. Mohou kvůli nim umírat lidé nebo i zvířata, která pijí tuto vodu.
Studie uvádí, že toxické kyanobakteriální rostliny jsou hrozbou pro lidské zdraví právě kvůli kontaminaci pitné vody. Došlo také k několika případům, kdy čističky vod nebyly schopny odstranit tyto látky z vody. Vědci extrahovali mikrocyty z jezera Erie, zředili je vodou z vodovodu a prohnali třemi různými filtračními konvicemi, které jsou dostupné na trhu.
Jaký byl výsledek?
Ukázalo se, že filtrační konvice, která nejlépe profiltrovala vodu, používala směs aktivního uhlí – efektivně snížilo mikrocystiny na úroveň pod detekovatelnou hladinu. Filtrační konvice, která filtrovala vodu nejrychleji s využitím aktivního uhlí na bázi kokosového ořechu, odstranila o 50% škodlivých látek méně. Pravděpodobně je tedy důležité, jak dlouho je voda v kontaktu s aktivním uhlím.
Když si budete pořizovat vodní filtr nebo filtrační konvici, pak vybírejte pečlivě. Porovnávejte rychlost průniku a typ použitého aktivního uhlí. Pravděpodobně platí, že čím levnější vodní filtr, tím horší je kvalita filtrace mikrocystinů.