Víte, že vaše tělo přichází během dne o 2-2,5 litru vodu? Léto si žádá hydrataci!

Tělo potřebuje během léta dostatek vody

Lidské tělo je tvořeno ze sedmdesáti procent vodou. Během dne přitom člověk přichází přibližně o 2 – 2,5 litru vody. Tělo nejvíc vodu ztrácí skrz moč, následuje pocení, vydechováním a metabolickými pochody. Je proto velmi důležité doplňovat průběžně během dne tekutiny. Fyzická aktivita jako například sport, chůze, pohyb či pobyt v neklimatizované místnosti ztrátu vody podstatně zvyšuje. Kromě chybějící vody v těle chybí také minerály, které lidské tělo potřebuje. Dehydratace, zvláště v horkých dnech, na sebe nenechá dlouho čekat a může působit řadu problémů. Jak zůstat hydratovaní i během parných dní?

Po sportovním výkonu kokosová voda

Kokosová voda je přírodním pomocníkem. Doplní nejen vodu, ale například také elektrolyty, draslík, sodík, což je pro tělo a správnou dehydrataci těla důležité. Sportovci obvykle při výkonu i po něm popíjejí různé nápoje, které obsahují ionty. Kromě toho však mohou obsahovat cukry, kalorie nebo umělá barviva. Vyrobte si raději svůj vlastní nápoj. Smíchejte šálek kokosové vody a šálek oblíbené čerstvě vymačkané šťávy. Funguje stejně jako běžné nápoje ve fitku a jsou bez přidaných cukrů.

Vyrobte si přírodní nanuky

V létě a horku se rádi osvěžíte dobrou a chlazenou zmrzlinou nebo nanukem? Připravte si zdravou alternativu doma! Smíchejte šťávu z libovolného ovoce (můžete přidat i kousky melounu), citrónovou vodu. Přidat můžete například také kokosovou vodu. Touto směsí naplňte formy na nanuky a zmrazte asi na hodinu. Když je horko jednoduše sáhněte do mrazáku a osvěžte se!

Uvařte si letní polévku

Pro hydrataci je velmi dobrá polévka, ovšem nikdo nechce během horkých letních dní konzumovat horkou polévku. Vyzkoušejte však letní polévky, které jsou jednoduché, syté a umí velmi dobře hydratovat tělo. Vyzkoušejte například recept na gaspacho se zeleninou, která umí hydratovat (například rajčata nebo okurka).

Bylinkový čaj

Některé čaje jsou dehydratační tudíž v parných dnech pro tělo ne úplně vhodné. Ovšem bylinný čaj, který neobsahuje kofein je výjimkou. Během celého dne popíjejte bylinný ledový čaj, který krásně tělo rehydratuje. Nechejte jej v lednici, přidejte kostky ledu. Vyzkoušet můžete také brusinky, které přidáte do sklenice. Ty obsahují antioxidanty a přírodní minerály, tělu pomáhají udržovat rovnováhu tekutin.

Mléko

Studie v Aplied Physiology Nutrition and Metabolism ukázala, že sportovci, kteří konzumovali mléko či mléčné výrobky měly lepší retenci tekutin než ti, kteří je nepili. Mléko navíc obsahuje bílkoviny, které tělu pomáhají v regeneraci po fyzickém výkonu.

Sodu vyměňte za perlivou vodu

Klasické sody a slazené nápoje obsahují kofein a cukr. I když jich popíjíte opravdu hodně, tělo ve skutečnosti dehydratují. Vyzkoušejte namísto toho raději perlivou nebo neperlivou vodu. Přidejte citronovou šťávu nebo šťávu z pomeranče a máte připravené příjemné letní osvěžení. Přidat můžete snítku máty.

Do alkoholu led

Alkohol přirozeně tělo dehydratuje, takže se vždycky doporučuje ke sklenici vína také sklenici vody. V létě můžete tento efekt omezit díky tomu, jaký alkoholický nápoj zvolíte. Tělo zůstane hydratováno, když do sklenice přidáte led. Ideální je, aby se led roztopil.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno