Není vegetarián jako vegetarián! I když má každý z nich jiný důvod k zaměření se na tento životní styl a stát se vegetariánem, každému prostě chutná a sedí něco jiného. Takže pojem „vegetariánství“ opravdu není jednoznačný. Existuje několik druhů vegetariánství – Znáte je všechny?
Vegetariánství a rakovina
Průzkumy potvrdily, že vegetariáni – či spíš jejich určité typy jsou o dost méně náchylnější k onemocnění rakovinou. A to konkrétně k rakovině krve, močového měchýře a žaludku. Nicméně, rakovina střev je rozhodně minout nemusí – milovníci této rostlinné stravy jsou k ní stejně náchylní jako ostatní „meat lovers“.
Základní druhy vegetariánství
Vegetariánství samo o sobě znamená že se stravujete výhradně bezva s tím jídlem – jednoduše odmítáte jakékoli živočišné potraviny. Podle toho, jaké suroviny kromě masa odmítáte konzumovat, dělíte se do několika vegetariánských skupin:
Vegetariánství
Zákaz konzumace veškerého masa včetně ryb a mořských plodů.
Veganství
V tomto případě je zakázáno konzumovat naprosto veškeré živočišné produkty, a to nejenom maso, ale dokonce i mléčné výrobky, vejce či med – jde o trochu přísnější formu vegetariánství.
Ovovegetariánství
Druh veganství, kdy je ale povoleno konzumovat jak vejce, tak i med.
Laktovegetariánství
Jedná se opět o druh veganství, kdy jsou povoleny určité složky potravy – a to konkrétně mléčné výrobky a med.
Suvegetariánství
Mimo konzumace veškerých produktů živočišného původu, je zároveň zakázáno požívat páchnoucí zeleninu jako je hlavně cibule, česnek, šalotka či pórek a další.
Frutariánství
Jedná se o velice přísné veganství. V tomto případě můžete jíst pouze ty části rostlin které konkrétní rostlinku při sběru nezraní – to jsou například ořechy, ovoce a zelenina jako rajčata, okurky, lilek, či obiloviny a luštěniny. V případě frutariánství úplně zapomeňte na jakoukoli kořenovou, listovou a cibulovou zeleninu či brambory.
Vitariánství
V tomto případě je možno konzumovat syrovou stravu rostlinného původu společně s veganstvím. Tuhle syrovou stravou můžete v jistých případech dokonce i tepelně upravovat, nicméně maximálně ale do 48 stupňů Celsia.
Semivegetariánství
Tohle omezení se týká pouze masa – a to jeho určitých druhů, či množství konzumace.
Makrobiotika
V případě konzumace makrobiotické stravy jste omezeni pouze na celozrnné obiloviny, zeleninu a luštěniny. Nicméně, nejedná se o tak přísnou vegetariánskou stravu, občas můžete dokonce konzumovat i ryby.
Každopádně, vegetariánství není pouze o tom, co a jak konzumujete. Jedná se o celkový životní styl, kdy zároveň s touto zdravou stravou odmítáte další faktory, které by mohly ničit vaše zdraví – jako je kouření, kofein a jiné látky, které nepříjemně ovlivňují na váš organismus. Zároveň vegetariáni často odmítají také kosmetiku testovanou na zvířatech či oblečení z pravé kůže kožešiny a podobně.