Víte, jak své pračce prodloužit životnost?

Životnost pračky, sušičky či sporáku je v průměru deset let. Ovšem pokud se o ni špatně staráte, životnost jí zkrátíte. Poradíme vám, jak s pračkou a sušičkou zacházet, abyste o ně v brzké době nepřišli.

Pračku zbytečně nepřetěžujte

Tak schválně, spočítali jste si někdy, kolikrát za týden pračku používáte? Pokud pračku využíváte víc jak osmkrát týdně, její životnost se rapidně snižuje.

Pračka je špatně zapojená a ukotvená

Zapojit pračku se zdá být banalitou, ale určitě správné zapojení nepodceňujte. Dejte si pozor, aby byla dobře ukotvená a při praní vám neskákala po koupelně. Taktéž pamatujte na sušičku a její odvzdušňovací trubice. Pokud si nejste jisti, svěřte tento úkol do rukou odborníka.

Pozor na hmotnost

Ani pračky, ani sušičky nefungují tak, jak by měly, když jsou přecpané prádlem. Musí vydat větší výkon, což způsobuje větší opotřebení mechanismu. Stalo se vám, že jste z pračky vytáhli prádlo a objevili jste na něm zbytky pracího prostředku? Pokud je pračka až moc plná, prací prostředek nemá šanci se zcela rozpustit, tím pádem je i prádlo špatně vyprané.

Správné dávkování je důležité

Myslíte si, že přidáním více pracího prášku do pračky je správné? Jste na omylu, dnešní pračky jsou tak výkonné, že prádlo vyperou s minimálním množstvím pracího prostředku. Navíc pokud přidáte prášku víc, než byste měli, může dojít k velkému napěnění a tím pádem i vytečení vody z pračky ven.

Vhodné prádlo do pračky

Jestliže je na štítku prádla zobrazena ikonka ručního praní, měli byste tento úkon dodržovat. Některé druhy prádla do pračky prostě nepatří. Háčky z podprsenek se mohou zaseknout, mohutnější zipy od bund či přezky můžou zase poškrábat sklo na dvířkách.

Nezapomínejte na zásobníky

Používáte aviváž? Je dobré po každém praní zásobníky vymýt a vytřít. Předejdete tak ucpání pračky nánosy aviváže a pracího prostředku, které se tak rádi usazují. Výrobci praček doporučují vymýt i celou pračku alespoň jedenkrát za měsíc.

I filtry potřebují občas vyměnit

Jak filtr v pračce, tak i v sušičce potřebuje několikrát za měsíc vyčistit. Usazují se na nich chuchvalce nečistot, které funkci spotřebiče výrazně snižují.

Zkotrolujte přívod vody i odvzdušňovací hadice

Jednou za čas proveďte údržbu i v připojených hadicích a trubkách. U hadice s přívodem vody se může usazovat kamenec a v odvzdušňovací hadici se můžou nahromadit nečistoty.

Každý spotřebič si zaslouží řádnou péči. A nepotřebujete k tomu ani přípravky za stovky korun. Bohatě vám vystačí kuchyňský ocet, jedlá soda, sůl a citron a vaše pračka se vám odvděčí svěžím a čistým prádlem po mnoho let.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno