Věčná otázka vztahů: Co dělat, když se dostanete do mrtvého bodu?

Prvotní zamilovanost může trvat až celé dva roky, což je poměrně dlouhá doba a vy se můžete ptát, co tedy dělat dál? Vztahy jsou složité, o tom žádná. V dnešní době statistiky poukazují na nárůst rozvodů, ale také rozchodů. Máte v okolí pár, který spolu žil dlouho a najednou jako blesk z čistého nebe přišel rozchod? Nebo pár, který spolu dlouho žil, proběhla svatba, ale krátce po ní už oba stáli u rozvodového soudu?

Jiná doba, říká moje babička

Na vztahy lze pohlížet z několika úhlů a říct, že jen daný názor je ten správný nelze. Moje babička s dědou žila přes padesát let. Říkala, že měli chvíle dobré i špatné. Přesto spolu tak dlouho vydrželi. Dnešní mladí podle ní rozcházejí při prvním výraznějším problému, jednoduše sbalí kufry a jdou jinam. „Tráva vedle zelenější není“ říkávala. A možná na tom kus pravdy je, dříve nebyly rozvody tak časté, partneři spolu vydrželi v dobách dobrých i zlých, manželky svým manželům tolerovali kdeco.

Na to konto přichází se svým pohledem na vztahy má kamarádka psycholožka. Podle ní je dobré odejít ze vztahu, který není zdravý. Než žít celý život s někým, kdo druhého ponižuje, fyzicky a psychicky jej týrá, pije, je partnerovi nevěrný nebo žít život v manželství bez lásky, to raději bude sama, její slova. Ve své podstatě má taky pravdu, žít s někým, kdo si druhého neváží nebo mu fyzicky či psychicky ubližuje, není správné. Kde tedy najít „zlatou střední cestu“?

Mrtvý bod

Dlouhodobé vztahy se mohou dříve či později dostat do takzvaného mrtvého bodu. Vztah je už nenaplňuje, prošli si partnerskou krizí, prožili nevěru nebo cokoliv jiného a neví, jak to celé překonat. Stereotyp je ubíjející, přesto však ze vztahu plynou určité výhody, ať už ty finanční, tak ty praktické. Muži mají doma uvařeno a uklizeno, ženy opravený kapající kohoutek nebo vyměněnou žárovku.

Neexistuje správný návod

Každý člověk je originál, jako originál se chová a proto mít šablonu na to, jak zjistit, jestli váš partner stojí „za to“, neexistuje. Dostali jste se ve vztahu na mrtvý bod nebo do ubíjejícího stereotypu? Pak spolu mluvte! Ono je to možná jednodušší, než si myslíte. Stačí jen sednout a mluvit. O všem, co vás trápí, jak vidíte váš vztah, co je na něm podle vás špatně, co naopak dobře, jaké máte pochybnosti. Vám se jistě uleví a kdoví, možná zjistíte, že partnera trápí přesně ty samé pocity.

Domluvíte-li se, že svůj vztah obnovíte, pak se musí snažit oba partneři. Dejte si čas, promyslete si, co vlastně chcete, jak dále žít svůj život. Vezměte v potaz všechna rizika, nástrahy, partnerovy neduhy, oddělte mozek od toho, co vlastně chcete, udělejte si klidně i seznam pro a proti. Cokoliv vám pomůže, je krok správným směrem. Dostat odpověď asi nebude úplně jednoduché, ale zase je to mnohem lepší, než setrvávat v nefungujícím vztahu, kde se trápíte.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno