Věci, které o herpes viru možná nevíte

Virus herpes je odedávna zahalen tajemstvím a strachem. Ať už jde o opary nebo genitální herpes, lidé se strachují. Samozřejmě je nutno být co možná nejvíc opatrní, myslet na prevenci, díky čemuž budete v bezpečí a herpes vir se vám vyhne velkým obloukem. Existuje však několik mýtů, které se o tomto viru tradují. Ne všechno, co slyšíte nebo čtete je pravdivé. Sestavili jsme pro vás pár věcí, o kterých jistě v souvislosti s herpes virem, nevíte.

Má jej spousta lidí

Podle zprávy zveřejněné v roce 2018 National Center for Health Statistics of the Center for Disease Control and Prevention má 48% lidí herpes virus. Jeden z osmi lidí má genitální herpes. Až 90% Američanů bylo vystaveno herpes viru, podle National Institute of Health.

Nemusí se objevit příznaky

Mnoho mužů a žen neví, že mají herpes, protože nemají obvykle žádné příznaky. Ve skutečnosti CDC popisují, že se nemusí objevit žádné ohnisko. Během prvního propuknutí mnoho lidí trpí příznaky, které se dají mylně zaměnit za chřipku, například horečky, bolesti hlavy, bolesti těla a podobně. Jiné příznaky mohou zahrnovat bolesti dolní části zad, neobvyklé vaginální výtoky nebo pálení při močení.

Těhotenství

Genitální herpes se může častěji objevovat během těhotenství. Pokud se během těhotenství objevují opary, poraďte se s lékařem a to ještě dřív, než začnete užívat nějaké léky.

Pozor na peelingy obličeje

Je určitě dobré se vyhnout peelingům obličeje nebo voskování, pokud se ohnisko objevuje na tváři, protože herpes virus se může díky tomu šířit po celé tváři. Máte-li v anamnéze vředy, možná budete chtít mluvit se svým dermatologem.

Ohniska jsou nakažlivá od první chvíle

Virus může být skutečně šířen od první chvíle až do úplného vyléčení, což může trvat týdny. Od okamžiku, kdy ucítíte ohnisko na těle, je dobré začít s léčbou, aby se virus nezvětšoval a nerozšiřoval.

Nemůžete jej získat od psa

Existuje mýtus, že psi mohou přenášet herpes virus. Psi jej mohou dostat, ovšem je to jiný druh viru než má člověk. Nemůže se tedy šířit skrz vašeho psa, takže se nemusíte bát, když vám nějaký pes olízne ruku a podobně.

Nejde o žádnou tragédii

Spolu s herpes virem má spousta lidí pocit, že je to něco strašného. Je to nepříjemné onemocnění a neexistuje na něj lék, ale ať už jde o opar nebo genitální herpes, symptomy se dají zvládnout. A s pomoci těch správných léků se mohou symptomy a ohniska výrazně zmírnit.

Herpes se nemusí opakovat

U některých lidí nedochází k recidivě, opary se mohou objevovat nahodile, jednou za několik let, jednou za měsíc a podobně. S největší pravděpodobností se opakuje v prvním roce po infekci a může být častější u lidí, kteří mají oslabený imunitní systém.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno