Vánoční hvězda: Jak ji vypěstovat a pečovat o ni?

Vánoční hvězda je takovým tradičním symbolem vánočních svátků. Rok co rok jí kupujete a poté, co odkvete, s těžkým srdcem vyhazujete? Nemusíte se s ní loučit. Můžete jí pěstovat, pečovat o ní a ona vám udělá radost klidně i během dalších Vánoc. Chce to jen vědět, jak na to, co dělat a čemu se vyhnout. Vánoční hvězda kytka vám může zdobit interiér po dobu celého roku. Většinou opadají červené listy a po zbytek roku je zelená. Jak docílit, aby měla červené listy na Vánoce?

Vánoční hvězda pěstování

Jakmile u vánoční hvězdy opadají listy, můžete začít s pěstováním. Pořádně ji seřízněte, asi na deset centimetrů. Začne vytékat mléčná bílá šťáva, kterou zastavte namočením do teplé vody. Říká se, že vánoční hvězda je jedovatá. Je to právě tato šťáva, takže pozor, po manipulaci s ní si umyjte ruce! Následně vánoční hvězdu dejte do místnosti, kde je světlo a teplota okolo šestnácti stupňů. Po zmrzlých ji můžete vytáhnout ven a mít až do podzimu na zahradě. Rostlina nesmí být přesušená ani přemokřená, jinak bude shazovat listy.

Vánoční hvězda zalévání a kvetení

Nejlepší zálivka je mírná. Zalévejte vlažnou vodou. Jakmile odkvete, stačí jednou měsíčně zalévat a nezapomeňte přidat hnojivo, díky kterému získává všechnu vláhu a živiny. Co se týče kvetení, pak jsou důležité čtyři týdny před Vánocemi. Potřebuje jen omezený počet denního světla, obvykle osm až devět hodin. Poté ji zakryjte (dejte do tmavé místnosti, přeložte novinami a podobně). Takto nechejte do rána. Tento jednoduchý trik vám pomůže, již po třech týdnech uvidíte malé červené poupata a vánoční hvězda květina se vám do Vánoc jistě začervená.

Vánoční hvězda množení

Jestliže přezimování zvládne, můžete zkusit množení. Provádí se za pomoci řízkování a to obvykle v březnu či dubnu. Vyberte košatější rostlinky a odeberte řízky od stonků. Měly by být přibližně deset centimetrů dlouhé. Připravte si substrát a přidejte. Substrát můžete využít přímo na množení. Vánoční hvězda stromeček je poměrně citlivá na porušení kořenů, proto postupujte opatrně. Doporučuje se teplota okolo 22 stupňů a dostatečná vlhkost. Dopřejte ji během zakořenění světlo. Po dvou až čtyřech týdnech zkraťte na patnáct centimetrů a zakápněte řez voskem.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno