Jak na váhu po porodu a nevzhledné strie: Pomoci může zelený čaj, ricinový olej i kojení

Snažíte se po porodu dostat na svou původní váhu, ale nedaří se? Až 73% žen má po porodu vyšší váhu, než před ním. Těhotenství je pro každou ženu životní období, ve kterém se připravuje na příchod nového života. Nabere nějaká ta kila navíc, pod srdcem jí roste nový život. Po porodu se tělo s tímto procesem vyrovnává a mnohé maminky trpí depresemi z kilogramů navíc, ze ztráty vlasů, problémů se zuby, nehty a striemi. Jak zhubnout po porodu je tak velmi často hledaný výraz.

Váha jako před porodem

Snad každá žena se snaží vrátit na svou původní váhu před porodem, jestliže se svou váhou byla spokojená. Snaží se proto jíst střídmě, lehké potraviny, vyhýbají se sladkému, zpracovaným potravinám a dalším tučným jídlům. Snaží se jíst minimálně třikrát denně a k tomu všemu zařadit do svého denního režimu trochu pohybu. Touha po těle jako před porodem tak ještě sílí, když vidí v televizi všechny ty herečky a zpěvačky, které jsou ihned po porodu štíhlé jako proutek.

K hubnutí je však nutno přistupovat opatrně. Lékaři obecně doporučují počkat s pokusy o hubnutí šest týdnů. Také samo kojení je často dobrým a přirozeným způsobem, jak spálit kalorie a přirozeně hubnout. Příliš rychlá ztráta kilogramů může ohrozit produkci mateřského mléka a to rozhodně není dobře. Jak je možno zhubnout přirozeně a bez možných rizik?

Kojení

Jak už jsme výše zmínily, kojení je spojováno s rychlejším úbytkem hmotnosti. Lékařské studie zjistily, že laktace má nejvýznamnější vliv na úbytek váhy mezi 2,5 – 6 měsícem po porodu. Na laktaci a produkci mléka se vynakládá víc kalorií, nicméně i tak by ženy měly být opatrné v denním příjmu kalorií. Úbytku nedosáhnete tím, že budete konzumovat to, co budete chtít a překročíte tak doporučený denní příjem kalorií.

Zelený čaj

Zelený čaj má spoustu pozitivních účinků na lidské tělo. Vědci zatím zkoumají biologické mechanismy při konzumaci čaje a ukazuje se, že pravidelné popíjení čaje může pomoci ve snižování tělesné hmotnosti. Může to mírnit metabolické syndromy a snižovat riziko vzniku cukrovky a kardiovaskulárních nemocí. Denně byste měli vypít 3 až 4 šálky čaje denně.

Kokosový olej

Ne všechny zdroje tuku mají stejné metabolické vlastnosti. Studie zjistila, že i malé změny v tucích, které denně přijímáte, zejména pak v jejich kvalitě, mohou mít vliv na úbytek hmotnosti. Například takový kokosový olej umí zapůsobit na pocitu sytosti. Namísto klasických olejů vyzkoušejte ten kokosový, ovšem i zde platí využívat jej s mírou a jen občas.

Jídla s nízkým glykemickým indexem

Glykemický index (GI) je číslo, které vyjadřuje, jak rychle se sacharidy mění na glukózu v lidském těle. Sacharidy s nízkými hodnotami GI (méně než 55) jsou tráveny postupně, tedy jsou metabolizovány pomaleji, což je pro vaše tělo lepší. Proto je dobré konzumovat luštěniny, ovoce a zeleninu ve škrobu namísto bílého chleba, bramborám nebo bílé rýži.

Odpočinek a aktivita

Kvalitní a dobrý spánek napomáhá tělu dostatečně se zregenerovat, likviduje pocit únavy. Nedostatek spánku může přispívat k vyšší konzumaci jídla a tím pádem dostáváte do těla mnohem víc kalorií. Hubnutí se neobejde bez fyzické aktivity. Nemyslíme ihned naběhnout a denně běhat několik kilometrů, ale pomůže třeba i obyčejná chůze s kočárkem, cvičení doma a podobně. Vše je dobré probrat se svým lékařem.

Zbavte se také strií

Kromě kilogramů navíc se na těle mohou objevit také strie. Ty jsou nejčastějším, ale také bohužel, trvalejším vedlejším účinkem porodu. Strie můžete zmírnit a v určitých případech také odstranit. Pokud se objeví, je dobré začít je řešit ihned, na počátku těhotenství. Prevence je vždy lepší, než samotná léčba. Nejlepším řešením je využít některý z populárních domácích prostředků.

Vitamín E

Účinky vitamínu E na kůži jsou skvělé, jde o silný antioxidant, který podporuje kolagenová vlákna, která jsou přítomna v pokožce. Chrání ji před škodlivými účinky volných radikálů, udržuje a zlepšuje pružnost pokožky. Zakomponujte do své stravy potraviny s vysokým obsahem tohoto vitamínu, například avokádo, mandle, slunečnicová semínka, olivy, dýně a podobně. Vitamín E najdete také v oleji, kterým pak můžete strie masírovat.

Ricinový olej

Ricinový olej je jedním z domácích prostředků, který pomáhá bránit těhotenským striím. Obecně se využívá pro eliminaci vrásek, jemným skvrn a dalších problémů s kůží. Může fungovat také při hydrataci, udržuje v pokožce pružnost a vlhkost. Máte-li pocit, že je ricinový olej příliš silný, můžete jej zředit se dvěma lžícemi mandlového oleje.

Kakaové máslo

Kakaové a bambucké máslo patří ke skvělým prostředkům, které umí zabránit těhotenským striím, jsou bohaté na nasycené a nenasycené mastné kyseliny, které se snadno vstřebávají do pokožky a udržují jistou úroveň hydratace. Kakaové máslo také doplňuje do pokožky ztracené kožní buňky, jde o skvělý zdroj vitamínu E a A, což napomáhá pružnosti pokožky.

Pravidelná hydratace

Hydratovat, hydratovat a zase hydratovat. Během těhotenství se objem krve stále zvyšuje, proto je nutno konzumovat také víc vody. Voda udržuje neustálou pružnost, proto je dobré nejen během těhotenství popíjet dostatečné množství vody. To udržuje pokožku elastickou a měkkou.

Pravidelné cvičení

Pravidelné cvičení zlepšuje krevní oběh ve vašem těle, což přispívá k pružnější a hladší pokožce. Cvičením navíc můžete snížit riziko vzniku otoků nohou a vzniku křečových žil. Udržujete díky němu také produkci hormonů, odstraňujete toxiny z těla. Je nutno cvičení během těhotenství přizpůsobit aktuálnímu zdravotnímu stavu. Poraďte se proto s lékařem.

Další tipy, které mohou pomoci:

  • Omezte příjem kortikosteroidů
  • Na pokožku nevyužívejte přípravky s chemickými látkami
  • Konzumujte pravidelně ovoce a zeleninu
  • Zvyšte příjem omega-3 mastných kyselin

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno