V létě nás často sužují úmorná vedra, která mohou mít vliv na lidské zdraví. Častým problémem bývá nepříjemný úpal. Může to vypadat jako banální problém, který snadno zmizí, ale některé jedince, zejména malé děti a seniory, může přímo ohrozit i na životě. Co je to úpal a jak je možno jej řešit?
Co je to úpal?
Je to stav, kdy tělo reaguje na vysoké teploty, kterému je delší dobu vystavováno. Jde o poruchu termoregulace lidského organismu. Tělo tak není schopno se dál samo ochlazovat, teplo se šíří organismem do orgánů v těle a narušuje jejich běžnou funkci. Může tedy vzniknout nejen z ležení na sluníčku, ale zejména z pobytu na dusném a teplém místě (jízda autobusem, jízda autem bez klimatizace, půdní byt bez klimatizace a podobně). Úpalem jsou nejvíc ohroženi děti a senioři, objevit se však může u všech lidí.
Příznaky úpalu:
- Cítíte se slabí a unavení
- Chůze může být vratká a problémová
- Jste zamlklí
- Můžete cítit žaludeční nevolnost
- Působíte na okolí zmateně
- Objevuje se horečka
- Pokožka je horká
- Zastavuje se pocení
- Mohou přijít i mdloby
- Bolesti hlavy
- Závratě
- Zvracení
Úžeh versus úpal
Spousta lidí zaměňuje úpal za úžeh, nicméně jde o dvě rozdílné věci. Úžeh je o něco horší, může u něj dojít i k poškození mozkových blan. Úžeh je přehřátí organismu, které je způsobeno slunečním záření a to zejména v tropických oblastech a vzniká, když se dostatečně nechráníme před sluncem.
Jak si pomoci od úpalu?
Ze všeho nejdřív je nutno zamezit dalšímu působení tepla a horka, proto je potřeba chladnější místo a stín. Tělo je nutno zchladit a to nejlépe ihned. Pomohou studené (ne ledové) obklady či omývání těla, můžete vyzkoušet také studenou sprchu.
Do těla je nutno navrátit tekutiny, protože úpal z těla odstraňuje tekutiny i minerální látky. Nejlepší jsou chlazené minerálky, které navíc obsahují dostatek minerálních látek, které tělo potřebuje. Pokud vás bolí hlava nebo máte horečku, pak sáhněte po lécích na bolest hlavy a na horečku.
Rady našich babiček
Naše babičky léčily úpal velmi studenou sprchou. Následně nahé tělo zabalily do mokrých prostěradel, aby se srazila teplota a nechávaly nemocného odpočívat v chladné místnosti. Dobré je umístit také nohy do výšky, čímž se předchází omdlévání a pořádný odpočinek.
Co na spáleniny
Pokud máte spáleniny, i na to je babská rada. Budete potřebovat bílý jogurt, ideálně vychlazený. Ten si namažte na popálená místa a nechte působit.
Dehydratace
Tělo také přišlo o dost tekutin a minerálů. Je proto dehydratované a potřebuje vše pořádně doplnit. Zkuste si vyrobit tento roztok:
- 1 litr vody – ideálně převařte
- 8 čajových lžiček cukru
- 1 čajová lžička soli
- 1 šálek 100% džusu
Nechce se vám vyrábět? Při dehydrataci pomůžou také iontové nápoje.