Únava, horečka nebo brnění rukou: Co je to revmatoidní artritida a jak se projevuje?

Asi 85 tisíc lidí v ČR trápí onemocnění zvané revmatoidní artritida. Revma trápí až procento dospělých jedinců na celém světě. Převážně ženy, které revma postihuje v průměru 2–3x více než muže. Revmatoidní artritida (RA) napadá orgány v lidském těle, nejčastěji klouby, prsty, ruce nebo nohy. Jde o zánětlivé autoimunitní onemocnění, které může postihnout kohokoliv z nás. Bývá těžké jej diagnostikovat, protože symptomy RA mohou být snadno zaměněny za symptomy jiné nemoci, mohou se objevit a pak najednou zmizet. Jistým řešením bývají laboratorní testy, ale i ty se mohou projevit negativně a přesto RA můžete trpět. Jaké příznaky na sobě můžete pozorovat?

Celková únava

Velmi častým příznakem RA je únava, zvláště, když je zánět kloubů aktivní. Únava vede k nedostatku energie, mění se emoce, nálada, celková produktivita práce, nechuť k pohlavnímu styku. Jste náladoví, zbytečně se hádáte s kolegy v práci i s partnerem, je těžké udržet pozornost, celkové štěstí se vytrácí a nemůžete se pořádně vyspat. Únava z revmatoidní artritidy může být spojena také s nechutenstvím a hubnutím.

Špatně se hojí zranění

Při chůzi si podvrtnete kotník. Obvykle se toto onemocnění hojí rychle, ale když trpíte revmatoidní artritidou, může se léčba výrazně prodloužit. Může za to právě toto onemocnění a tyto symptomy se objevují častěji u mladších lidí.

Bolest a citlivost kloubů

Revmatoidní artritida je způsobená zánětem, který se nachází v kloubu a tím pádem se objevuje nepříjemná bolest a celková citlivost kloubů. Kloub se zvětšuje, protože se zvětšují kloubní tkáně a objevuje se přebytečná kloubní tekutina. Toto může vést k trvalému poškození kloubu, poškozena může být i chrupavka, vazy nebo kosti. Poškození kloubu s sebou může přinášet velmi silnou bolest.

Brnění a necitlivost v rukou

Jedním z hlavních příznaků RA je také syndrom karpálního tunelu. A ten se projevuje brněním v zápěstí a v rukou. Jde o podobný pocit, jako když se bouchnete do brňavky. Otoky v pažích zase mohou způsobovat necitlivost v rukou. Jdete-li k lékaři a netrpíte jinými příznaky RA, často vám lékař diagnostikuje pouze syndrom karpálního tunelu.

Problémy s klouby

Revmatoidní artritida postihuje klouby a ty mohou být nejen bolestivé, ale také opuchají. To je u RA poměrně časté. Otoky mohou mít vliv na rozsah pohyblivosti kloubu. Může se stát, že hybnost nebude taková, jako u zdravých jedinců. Dále se může objevovat zarudnutí v oblasti kloubů nebo také můžete cítit teplo v okolí kloubů, to je známka aktivního zánětu.

Deformace kloubů

U chronické revmatoidní artritidy se může objevovat deformace kloubů. Nastává vlivem nekontrolovatelného zánětu, což vede k rozrušení chrupavky a kosti. Také se uvolňují vazy. Včasné odhalení a léčba RA je rozhodující pro deformaci kloubů.

Ranní ztuhlost kloubů

Dalším typickým symptomem revmatoidní artritidy je ranní ztuhlost v kloubech. Jde však také o běžný příznak při osteoartróze, což může způsobovat bolest po dlouhé době nečinnosti, dlouhém sezení nebo třeba po spánku. Ráno je tedy umění se rozhýbat. Ztuhlost při osteoartróze odpadá asi za půl hodiny, ovšem ztuhlost při revmatoidní artritidě trvá mnohem déle. Ztuhlost u RA může zmírnit správný druh cvičení.

Omezení či ztráta funkce kloubů

Revmatoidní artritida způsobuje bolest, otoky a citlivost kloubů a vlivem toho dochází ke ztrátě funkce kloubů. RA může bránit každodennímu plnému pohybu, klouby ztrácí stabilitu, rovnováhu. Co bylo předtím naprosto samozřejmé je s RA problém.

Anémie

Chronický zánět revmatoidní artritidy obvykle způsobuje snížení uvolňování červených krvinek do oběhu. To přirozeně snižuje počet červených krvinek a to způsobuje anémii.

Horečka

U revmatoidní artritidy není horečka příliš častá. Může se vyskytovat u některých pacientů, u kterých onemocnění aktivně způsobuje zánět. Dochází k mírné teplotě a mnohdy jí lidé mohou zaměnit za běžné nachlazení.

Uzlinky

Jde o pevné útvary, které rostou pod kůží, v blízkosti kloubů, které jsou postiženy revmatoidní artritidou. Často se objevují v zadní části kloubů, jsou častější u lidí, kteří trpí pokročilou formou RA a mohou být viditelné a nepříjemné.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno