Vědci zjistili, že ženy, které mají výraznou spodní část těla, mohou být zdravější, než ženy, které mají tuk na břiše. Alespoň tak to říkají vědci z Oxford Centre for Diabetes, Endocrinology and Metabolism a Oxfordské univerzity. V lidském těle má každý rozmístěn jinak tuk na těle. Někdo jej má spíš v oblasti břicha, někomu se ukládá do boků a hýždí, někdo má zase tuk na stehnech.
Ne váha, ale tvar postavy
Nejde tedy až tak o to, kolik vážíte, ale spíše o to, kde je ve vašem těle tuk rozmístěn. Autor celé studie Konstantinos Manolopoulos z Oxfordské Univerzity říká „je to tvar postavy a rozložení tuku, na čem skutečně záleží“. Ukládá-li se vám tuk spíše na stehnech a zadečku, pak jste na tom dobře. Nebezpečné mastné kyseliny díky tomu neucpávají cévy a brání krevním sraženinám.
Když se tuk ukládá naopak na břiše, pak to může být, alespoň podle oxfordských vědců, velmi nebezpečné. Proč? Právě tyto tukové zásoby na břiše zvyšují obsah nebezpečných mastných kyselin v krvi. A s tímto problémem se spojuje také vysoká hladina cholesterolu, problémy s cukrovkou, nemoc srdce nebo také cévní onemocnění. Tuk na břiše tedy může být velkým problémem, a to nejen z estetického hlediska.
Nejde jen o estetiku
Snad žádná žena nechce mít na těle nadbytek tuku a to v žádné z oblasti. Když se na těle tuk usadí, snaží se obvykle cvičit, dbát na správnou stravu a vynechat sladkosti. Ovšem tato studie poukázala na fakt, že mají-li ženy na stehnech málo tuku, je to nebezpečné, podobně jako když se tuk usazuje v břišních partiích. Tuk ze stehen se odbourává daleko hůř, než z břišní oblasti. To ženy slyšet rozhodně nechtějí, ale je to pro ně a jejich tělo plusem.
Ženy, které mají velkou tukovou zásobu na břiše a velmi málo tuku naopak na hýždích, mohou mít problémy s metabolismem, mohou být ohroženy metabolickým syndromem a nemocemi, které se k němu vážou. Díky pomalému odbourávání tuků z boků a hýždí se reguluje řízení hladiny krevního cukru. Příště, až vám váha ukáže vysoké číslo, myslete na to, kde máte uložen tuk na těle!