Tmavá krev při menstruaci – co to může prozradit?

tmavá krev při menstruaci

Tělo funguje jako dobře namazaný stroj a když je něco špatně, projeví se to. Tělo tak dává jasné signály, že je něco špatně. Nemusí to být nutně nic strašného. Je však dobré poslouchat své tělo a tomu, co vám říká. Období menstruace je pro každou ženu jiné. Některé jsou v pohodě, necítí žádné bolesti nebo křeče, jiné trpí nepříjemnými bolestmi, menstruačními křečemi a podobně. Samotná menstruace může o tělu hodně říct.

Obezřetnost při periodě je důležitá

Během menstruace se může měnit barva krve, tělo dává různé signály, které by ženy rozhodně neměly podceňovat. Běžně se barva krve prolíná od jasně červené až po hnědou či černou. Jde o poměrně běžný a normální jev, který nemá na svědomí hrozbu nějakého zdravotního problému či komplikace. Tmavá krev během menstruace v tuto chvíli znamená, že v děloze krev byla delší dobu, vyloučila se až nyní, proto je tmavší. Vliv na zdraví to nemá.

Růžová barva krve

Jemně růžová barva krve předznamenává konec menstruačního cyklu. Jestliže se růžová barva objevuje v půlce menstruačního cyklu, může vám tělo oznamovat hormonální nerovnováhu, onemocnění reprodukčních orgánů nebo například také rané těhotenství.

Světle červená barva krve

Světle červená barva menstruační krve poukazuje na to, že je vše v naprostém pořádku. Perioda probíhá v naprostém pořádku, je bez potíží. Jestliže však perioda trvá déle než sedm dní a krev je stále stejně světle červená, pak to signalizuje problém v těle a je třeba navštívit lékaře.

Tmavě červená barva krve

Zcela běžné je, že se v půlce menstruačního krvácení objeví tmavě červená krev. Když je však i poté krev stále tmavě červená, může to být signál počínajícího potratu nebo také to někdy může být signálem nezhoubného nádoru.

Hnědá či až černá krev

Může to na první pohled působit děsivě a spousta žen se vyděsí. Nemusíte hned plašit, jde pouze o krev, která byla v děloze velmi dlouho, proto má takovou barvu. Je to zpravidla úplně běžné. Když se však objeví pod hnědou nebo černou krvi také oranžovo – žlutá barva, pak už je nutno mít se na pozoru. Může totiž jít o příznak infekce, kterou je nutno řešit!

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno