Test na cholesterol: Jak nejlépe zjistit hladinu špatného cholesterolu v krvi?

Cholesterol lidé často moc neřeší. Stále je mnoho jedinců, kteří mají vysokou hladinu cholesterolu, ale mávnou nad tím rukou. Neřešený cholesterol může mít vliv na ucpávání tepen a onemocnění srdce.

Nebezpečné srdeční onemocnění

Srdeční nemoci stále zůstávají jedním z nejčastějších příčin úmrtí nejen v České republice, v celé Evropě a vůbec na celém světě. Cholesterol může také určitou měrou přispět k riziku vzniku srdečních nemocí. Při problémech s cholesterolem se doporučují léky statiny. A ty se v poslední době ukázaly jako problémové, protože mohou způsobovat řadu vedlejších účinků.

Jedním z klíčových diagnostických testů, které mají rozhodnout, zda má být pacient užívat léky statiny, je často test cholesterolu v krvi. Pokud výsledky ukazují zvýšené hladiny, je obecně považován za pacienta s vyšším rizikem kardiovaskulárních onemocnění a dostane předepsané léky. Ale existují stále rostoucí důkazy o tom, že tento test sám o sobě je nedostatečný v tom, jak může srdeční onemocnění předpovědět.

Hladina cholesterolu

Abychom pochopili jak se cholesterol transportuje v našem těle, můžeme si uvést jednoduchou analogii. Představte si, jak lodě pohybují náklad po vodních cestách. Místo řek a kanálů si představte síť tepen a kapilář s částicemi “lipoproteiny”, které jsou jako lodě neustále pohybují cholesterolem dopředu a dozadu.

Těchto lipoproteinových částic existuje řada druhů, ale mezi nejznámnější patří:

  • lipoproteiny s nízkou hustotu LDL (low density lipoprotein) a označují se jako špatný cholesterol, protože napomáhají tvorbě plaku.
  • lipoproteiny s vysokou hustotu HDL (high density lipoprotein)a označují se jako dobrý cholesterol, protože jej pomáhají odstraňovat z tepen.

Navzdory těmto zjednodušeným vysvětlením je důležité si uvědomit, že když doktoři testují cholesterol LDL, skutečně pozorují množství cholesterolu uloženého na palubě naší hypotetické lodi (nebo tedy částici) místo toho, aby se dívali na loď samotnou. Tento zdánlivě drobný detail je místo, kde právě mohou vzniknout problémy.

Ačkoliv se tedy zdá být jasný vztah mezi cholesterolem v těle a kardiovaskulárním rizikem, již nějakou dobu studie říkají, že tomu tak vždy není. Ve skutečnosti někteří lidé s vysokým LDL cholesterolem (špatný cholesterol) mohou mít nízké riziko srdečního onemocnění a stejně být zbytečně léčeni. Stejně tak tomu může být i naopak, že jedinci, kteří mají sice nízkou hladinou LDL cholesterolu, mohou být vystaveni vysokému riziku, ale nebýt léčeni.

Aby se vyřešily tyto problémy, lékaři se rozhodli používat cholesterol “non-HDL” jako faktor, který určuje kardiovaskulární riziko. To zahrnuje veškerý cholesterol uložený v lipoproteinech, který přispívá ke kardiovaskulárním onemocněním, s výjimkou HDL. Přestože se ukázalo, že je to mnohem lepší způsob, problémy přetrvávají.

Test na cholesterol

Když se vrátíme k naší dřívější analogii, tak kdyby se nepřátelská armáda blížila po moři, bylo by jistě lepší odhadnout hrozbu tím, že počítáme počet lodí, než abychom se snažili určit množství nákladu obsaženého na palubě. Je pozoruhodné, že můžeme udělat něco podobného s našimi lipoproteiny.

Každá LDL částice je připojena k jedné molekule bílkoviny, která se nazývá apolipoprotein B100 (ApoB). Když určíme, kolik ApoB v krvi je, můžeme celkem přesně “spočítat”, kolik LDL částic je přítomno.

Stanovení LDL tímto způsobem je lepší než měření vnitřního cholesterolu, protože ApoB se ukázal jako vynikající prediktor kardiovaskulárního onemocnění.

Navzdory tomu se testy na ApoB běžně nepoužívají – částečně kvůli nákladům, protože ApoB test je dražší.

8 Komentáře

  1. Dobrý den,koho zajímají dodatky.Zkratky nic neříkající obyčejným lidem co mají problém s cholesterolem.BLB,MSR,SUV,TZI.Kazdy obyčejný člověk zná zkratky?Píše český,srozumitelně a hlavně aby to přečetl i obyčejný člověk.Nejsme všichni doktoři.Dekuji Jana.

  2. Čekal jsem odpověď na otázku v nadpisu – Jak nejlépe zjistit hladinu špatného cholesterolu v krvi? ale odpověď chybí; tak zase doktorovi pro Sortis.

  3. Komentar je velmi vystizny a bylo by dobre propagovat tuto informaci v rozsahlejsim formatu pocinaje prakt. lekarem a konce zdrav. pojistovnou. Jsme stale omezovani a pokud mozno co nejmene informovani jak o lecich a doplncich ktere uzivame, tak o moznostech moderni a kvalitni lecbe na zaklade kvalitnich a smysluplnych vysetreni. Kdyz uz se neprovadi testy na zviratech, tak se provadi na lidech. A neni divu, podle zdejsich reakci na clanek potvrzujeme nejen nasi neznalost, ale i nezajem zjistit co vlastne lecime. A stacilo by si jen trochu precist o tom co je to vlastne cholesterol se kterym chodime k doktorovi a bereme ty svinstva statiny, abychom dali pruchod dalsim nemocem a podporili tak farmateucceuticky byznys.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno