V těhotenství může mizet lupénka, ale akné potrápí

Během těhotenství žena zažívá spoustu nezapomenutelných okamžiků, které se jí navždy vryjí do paměti. První pohyby miminka, první ultrazvuk, první kopnutí a řada dalších věcí, kterými dítě dává najevo, že je připraveno začít nový život. Jsou však okamžiky, které nejsou úplně pozitivní. V těhotenství můžete mít problémy s pokožkou. Tyto kožní trable nejsou nijak příjemné. Jaké kožní nemoci vás mohou potkat?

Hormony dělají divy

Pokožka v těhotenství může zaznamenávat spoustu změn. Můžou za to hladiny hormonů v krvi. Obvykle je to tak, že se pokožka pár měsíců po porodu vrací zpět k normálu. Také hladina hormonů v krvi se vrací do své běžné hladiny. Mohou se objevovat ekzémy, psoriáza neboli lupénka nebo také akné.

Nastávající maminky mohou podniknout řadu kroků pro obnovu zdraví pokožky. Těhotná žena s chronickými kožními chorobami se může obávat, že léčba může nějakým způsobem negativně ovlivnit nebo ohrozit zdraví dítěte. I tyto zdravotní problémy můžete léčit během těhotenství. Ptáte se jak pečovat o pokožku v těhotenství?

Ekzém léčí topické kortikosteroidy

Ve chvíli otěhotnění dochází ke změně imunitního systému. To celé může vést k řadě onemocnění, například k atopické dermatitidě nebo k ekzému a to zejména u těch, kteří podobným typem onemocnění již v minulosti trpěly. Atopická dermatitida je nejčastější vyrážkou, kterou dermatologové u těhotných žen vídají. Často se může již existující ekzém zhoršovat.

Vhodnou léčbou pro těhotné ženy, které trpí ekzémem jsou topické kortikosteroidy. Mírně nebo středně silné topické kortikosteroidy jsou upřednostňovány před účinnějšími formulacemi. Ty by se měly využívat krátkodobě a jen tehdy, je-li počáteční léčba ekzémů neúspěšná. Těhotné pacientky by topické kortikosteroidy měly ředit pomocí zvlhčovače. Ten přispívá k lepšímu hojení a také snižuje množství použitých léků.

Změny hladiny hormonů během těhotenství se mohou projevit také ve výskytu akné.

V těhotenství mizí lupénka

Změny imunitního systému mohou vést nejen k výskytu ekzému těhotných žen. Trpí-li ženy lupénkou, pak během těhotenství může dojít k jejímu vymizení. Často tak během těhotenství není nutná léčba psoriázy. Asi polovina těhotných žen zažívá výrazné zlepšení během těhotenství, což jim umožní dočasně přerušit léčebný proces.

Jestliže není lupénka nijak vážným onemocněním, je dobré se během těhotenství vyhýbat biologickým a jiným lékům na tuto nemoc. Těhotné ženy mohou přistoupit k lokální léčbě jako například zvlhčující prostředky, změkčovadla nebo kortikosteroidy s nízkým či středním dávkováním.

Je-li nutná léčba, pak se může využít například fototerapie. Pokud se léčba během těhotenství přeruší, doporučuje se obnovit léčbu co možná nejdříve po porodu. Lupénka se totiž může po porodu vrátit zpět do svých kolejí. Samozřejmě se během léčby využívají léky, které jsou vhodné pro kojící matky a neublíží miminkům.

Akné jako na střední

Změny hladiny hormonů během těhotenství se mohou projevit také ve výskytu akné. Existuje celá řada možností léčby, některé jsou vhodné také pro těhotné ženy. Například lokální benzoylperoxid je pro těhotné dobrou volbou, protože je široce dostupný a naprosto bezpečný. Můžete jej použít v kombinaci s topickým antibiotikem.

Střední a těžší případy se mohou léčit antibiotiky v kombinaci s lokální terapií. Antibiotika by však měla být používána jen omezenou dobu a mělo by to být po důkladné konzultaci s lékařem. Naproti tomu by se těhotné ženy měly vyvarovat tetracyklinových antibiotik. Nejste-li si jistá, jak postupovat při léčbě, poraďte se vždy s praktickým lékařem nebo dermatologem.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno