Sýr proti nočním můrám – nová léčba?

Probudíte se trhnutím z tvrdého spánku, co se děje? Noční můra! Co proti ní pomáhá? Mléko s medem nebo oblíbená muzika? Běžíte temným lesem. Prší. Je hluboká noc, větve vás šlehají do tváře, dochází dech. Zpomalit ovšem nemůžete, máte náskok před tím, kdo vás honí. Najednou se začne nebezpečně přibližovat. Vítr zesiluje. Už je téměř na dosah. Natahuje po vás ruku. Už vás skoro má, cítíte jeho dech…a v tom okamžiku se probudíte. Často leknutím, trhnutím. Jste zpocení, vyděšení. Slyšíte tlukot svého srdce. Právě jste se probudili z noční můry.

Má sýr vliv na noční můry?

Studie, kterou provedla the British Cheese Board, která proběhla v roce 2005, zkoumala, zda má sýr opravdu vliv na kvalitu spánku a především na sny. Na dvě stovky účastníků snědlo dvacet gramů sýra půl hodiny před spánkem. Následně tito účastníci měli zaznamenávat své sny a celkovou kvalitu spánku. Ve studii se ukázalo, že na 67% účastníků nehlásilo žádné neobvyklé sny nebo noční můry.

Namísto nočních můr se ukázalo, že sýr může vyvolávat u většiny jedinců příjemné sny. Ve studii se také zjišťovalo, zda jednotlivé druhy sýra mají vliv na sny i na člověka během spánku. Ze závěrů vyplívá, že po konzumaci Blue Stilton , což je polotvrdý sýr ostřejší chuti, se až 80% účastníků ve snu zjevovala mluvící zvířata a zvířata s různými jinými schopnostmi. Na druhou stranu Cheshire sýr vliv na sny moc neměl, méně než polovina účastníků si na své sny nemohla vzpomenout.

Sýr pomáhá v usínání

Studie také zjistila, že konzumace sýra před spaním může skutečně lidem pomoci s usínáním. A proč tomu tak je? S největší pravděpodobností to způsobuje poměrně vysoký obsah tryptofanu v sýru, což je aminokyselina podílející se na produkci melatoninu (a serotoninu), která hraje v cyklu spánek – bdění velmi důležitou roli. Ve studii však úplně chyběla placebo skupina, tedy neexistuje důkaz, který by ukázal, že toto všechno skutečně má na svědomí sýr.

Existuje však řada potravin, které obsahují chemické sloučeniny jako například tyramin a tryptofan (sloučeniny mohou být obsaženy v plísňových sýrech). Patří zde například maso, vejce, sójové boby. Není tedy nikde potvrzeno, že zrovna sýr by měl mít vliv na sny nebo na noční můry!

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno