Nemůžete spát? I když se cítíte unavení, stále se převracíte ze strany na stranu, naklepáváte polštář, jdete se napít a podobně? Spánek však stále nepřichází a vy marně lovíte v paměti, čím to může být. Kávu už jste večer neměli ani žádný nápoj s kofeinem. Důvod může být o dost jednodušší. Modré světlo. Setkáváme se s ním denně, z televizí, počítačů, notebooků, telefonů nebo tabletů. Může však mít negativní vliv na náš život, zejména na spánek.
Večer u seriálů
Mnoho lidí zažívá večer co večer už takovou klasickou situaci. Pohodlně se usadí na pohovce, možná si dají skleničku vína, nějaké brambůrky a pustí si televizi nebo na notebooku sledují nový díl svého oblíbeného seriálu. Na tom možná není nic až tak špatného, odpočinek po namáhavém dni potřebuje každý z nás. Následně, už v posteli, si nachystají budík a projedou všechny sociální sítě, co je kde nového a uloží se ke spánku.
Nicméně, spánek stále nepřichází? Na vině může být sledování televize nebo počítače ve večerních hodinách. Dnešní svět je samá technika, počítače, notebooky, tablety, které můžete mít neustále u sebe či mobily, které dnes už umí v mnohém nahradit stolní počítače. Z těchto přístrojů neustále vychází modré světlo, které zejména v noci může škodit.
Denní hodiny ve vašem těle
Jako lidé v sobě máme takzvaný cirkadiánní rytmus, tedy v podstatě denní hodiny. Člověk je naprogramován, aby vnímal střídání dne a noci. Díky tomu můžete přes den fungovat, chodit do práce a v noci jít do postele a odpočívat. Tyto změny v těle řídí hormon melatonin a ten se v těle tvoří vlivem okolních podmínek. Blíží-li se noc, pak hodnoty melatoninu narůstají a ráno zase klesají.
Dochází-li ke změně světelných podmínek, biologický rytmus o tom ví a reaguje na ně. Problém se tak objevuje až ve chvíli, kdy se venku začíná stmívat, tělo se pomalu připravuje na spánek, cítíte, že jste ospalejší. V těle se začíná pomaličku tvořit hormon melatonin. Spát však nejdete, mrknete se na jeden díl seriálu nebo brouzdáte po internetu. A záření těchto spotřebičů, zejména modrá složka, tvorbu melatoninu naruší. Tělo si tak bude myslet, že je pořád den.
Pevná vůle je důležitá
Abyste se vyhnuli možným problémům a poruchám spánku, jednoduše eliminujte co možná nejvíc tato rizika. Sledování televize nebo notebooku tedy spánku nesvědčí, podobně jako koukání do mobilu.
Co však v takové situaci dělat?
- Vyhněte se modrému světlu v podvečer a večer
- Minimálně 90 minut předtím, než půjdete spát, nesledujte telefon, notebook nebo televizi
- Místo večerního sledování televize si čtěte
- Úplně si zakažte usínání s mobilem v posteli
- Vyzkoušet můžete některé z aplikací, které minimalizují modré světlo