Studie odhalily spojení cukrovky s rakovinou či kardiovaskulárními nemocemi

Až 84 milionů dospělých jedinců dnes trpí prediabetem, což může být poslední varování, než se objeví cukrovka. Jen v Americe trpí cukrovkou asi 30 milionů Američanů, v České republice touto nemocí trpí asi 10% lidí. V loňském roce se objevila spousta výzkumů a my vám z nich nyní přinášíme ty nejzajímavější poznatky.

Program, který může zabránit nemoci

Jak už bylo výše zmíněno, až 84 milionů lidí trpí prediabetem, což je poslední signál k tomu, změnit své stravovací návyky a vůbec svůj životní styl. Hladina glukózy v krvi je vysoká a narušuje funkci inzulínu. Diabetes je nemoc, která rapidně roste a je možno jí označit za epidemii. Očekává se, že do roku 2050 bude touto nemocí trpět jeden ze tří dospělých pacientů v USA. Medicare Diabetes Prevention je šestiměsíční program, který je založen na skupinách. Ty mají za úkol lidi učit lepšímu stravování, pravidelnému cvičení a dalších věcí. Za cíl mají snížení tělesné hmotnosti a naučit lidi správně se stravovat. To může pomoci zabránit, aby se u lidí s prediabetem vyvinula cukrovka.

Zaměřeno na geny

Faktory životního stylu jako špatná strava, nedostatek pohybové aktivity může zvýšit riziko cukrovky 2. typu. Geny v tomto případě hrají také velkou roli – to může jednoho dne vést k lepší a cílenější léčbě. Genetické vazby jsou velmi silné a spolu se špatným životním stylem je riziko cukrovky 2. typu velké.

Diabetes 2. typu může být reverzibilní

Jak zvrátit cukrovku? Sledujte svou váhu. Ta je často problém a mnoho lidí s ní bojuje po celý život. Nový výzkum od BMI naznačuje, že cukrovka 2. typu může být v remisi (Pozn. redakce: remise je vymizení příznaků a projevů onemocnění, nikoliv nemoci samé). Mnoho jedinců s tímto onemocněním, kteří se zaměřili na svůj životní styl, omezili přísun kalorií a zhubli minimálně 15 kilogramů, zvrátili nemoc. Tito lidé pak přestali splňovat definici pro slovo diabetes.

Inzulinové pumpy se zlepšují

Inzulínové pumpy pomáhají upravovat dávku inzulínu a to na základě hladiny cukru v krvi. Nová čerpadla, s elektrickým monitorem, upravují dávku na základě hladiny cukru v krvi a to zjednodušuje domácí péči.

Cukrovka spojená s rakovinou

Téměř 800 000 nových případů rakoviny je dnes přičítáno diabetu typu 2. Vědci  se domnívají, že cukrovka může být příčinou až čtvrtiny rakoviny jater a téměř 4 z 10 případů endometrie (dle studie  publikované v The Lancet Diabetes & Endocrinology). Vysoké hladiny inzulínu a cukru v krvi, chronický zánět, to mohou být dva z hlavních důvodů těchto stavů.

Lepší monitoring glukózy

CGM má každých pět minut přehled o tom, jaká je hladina vaší glukózy. Díky mobilní aplikaci budete v obraze a budete mít přehled o tom, jak je na tom aktuálně vaše glukóza. Stačí jen dvakrát denně zkontrolovat hladinu cukru v krvi a je to. Snížil se tak počet pacientů s cukrovkou. CGM může zlepšit celkovou kontrolu nad diabetem.

Dieta hraje velkou roli

Strava s vysokou hladinou antioxidantů může snížit riziko cukrovky 2. typu až o 27%. Sledování příjmu rafinovaných sacharidů a jednoduchých cukrů je klíčem pro zvládnutí cukrovky. Nový výzkum zjistil, že je dobrá také strava bohatá na antioxidanty. U žen, jejichž strava byla zaměřená na antioxidanty, se snížilo riziko druhého typu cukrovky o 27%. Specifické antioxidanty by mohly ovlivnit riziko cukrovky.

Je kladen důraz na léky proti cukrovce, aby byly kontrolovány z hlediska zvyšování rizika kardiovaskulárních nemocí.

Kontrola glukózy pomocí senzoru v podpaží

V září 2017 FDA schválila systém FreeStyle Libre Flash Glucose Monitoring, což je senzor, který se umístí do podpaží. Spolu s čtečkou můžete kontrolovat hladinu glukózy v krvi. Funguje všude, ve sprše i pod oblečením. Poslední výzkumy ukázaly, že je přístroj bezpečný a účinný.

Péče z pohodlí domova

Technologie jdou hodně dopředu a již nyní jsou glukózové senzory a monitory navrženy tak, aby pomohly pacientům lépe zvládat domácí péči. Svou nemocí se tito lidé musí často řídit, proto je důležité zvládnout některé věci také v pohodlí domova. Většina pacientů tak navštěvuje svého lékaře jen čtyřikrát ročně.

Pevné propojení

V poslední době se ukazuje, jak je cukrovka pevně propojena s kardiovaskulárním onemocněním. Dospělí jedinci s cukrovkou mají dokonce dle American Heart Association až čtyřikrát vyšší pravděpodobnost úmrtí na srdeční nemoci ve srovnání se zdravými dospělými jedinci. Proto je stále více kladen důraz na léky proti cukrovce, aby byly kontrolovány z hlediska zvyšování rizika kardiovaskulárních nemocí.

2 Komentáře

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno