Srdeční infarkt: Co je dobré vědět, než se o vás záchvat pokusí?

infarkt prevence

Infarkt myokardu je vážné onemocnění a častou příčinou úmrtí. V České republice na něj zemře téměř 51 tisíc lidí ročně. Rozpoznat časté a méně časté příznaky srdečního záchvatu je tedy velmi důležité, mnohdy to může i zachránit lidský život. Co je dobré o srdečním infarktu vědět?

Jaké jsou příznaky infarktu?

Máte-li sebemenší podezření na infarkt, na nic nečekejte a volejte pomoc. Jde o nejčastější příčinu úmrtí, proto je nutno nepodcenit diagnózu a léčbu. Rozhodně nečekejte několik hodin, než jste si jistí, zda jde skutečně o infarkt.

Uprostřed hrudníku můžete cítit nepříjemné pocity, které mohou trvat i několik minut, nebo mizet a následně se vracet. Cítit můžete jistý tlak nebo i bolest. Poslední jmenovaná se může objevovat také v zádech, krku, ramenech, čelisti nebo žaludku. Oblil vás studený pot? Máte závratě nebo cítíte nevolnost? Infarkt může mít různé příznaky.

Slon na hrudi

Možná jste už tento výraz slyšeli, možná ne. Při infarktu je možno někdy cítit prudkou bolest na hrudi, jak by vám na něj sedl slon nebo balvan. Během něj se přeruší přívod krve do srdečního svalu, buňky tak začínají umírat, což působí bolest.

Můžu mít infarkt a nevědět o tom?

Ano, znají to například lidé s cukrovkou, u nich je pravděpodobnější takzvaný tichý srdeční infarkt. Nezaznamenáváte žádné příznaky jako bolest na hrudi a podobně. Můžete však cítit nevolnost, mdloby nebo problémy s dechem.

Kdy je infarkt nejpravděpodobnější?

Infarkt se může objevit kdykoliv, nejčastěji to však bývá v ranních hodinách. Srdeční infarkt je až o 40% častější mezi šestou hodinou ranní až polednem než v jiné denní době.

Co dělat, když si myslím, že mám infarkt?

Jestliže máte pocit, že se o vás pokouší infarkt, zavolejte sanitku a zůstaňte v klidu. Sedněte si nebo ležte a je dobré vzít si 300 mg aspirinu, ten pomáhá minimalizovat poškození srdce a rozvoj nebezpečné krevní sraženiny. Je dobré se ujistit, že jsou dveře otevřené a tím pádem zpřístupněné pro pomoc. Nic nezejte a nepijte, ideální je mít u sebe někoho, kdo s vámi na sanitku počká.

Co čekat v nemocnici?

Budete připojeni k monitoru srdce a dostanete intravenózně infuzi. Dále to bude kyslík a EKG. Zjistí se, jak jsou na tom impulzy srdce, nepravidelný rytmus nebo jiné abnormality. Také bude potřeba vzorek krve, aby se zjistilo, jak je srdeční sval poškozen. Pravděpodobně můžete být také hospitalizováni a bude vám stanovená nejlepší léčba.

Můžu po infarktu cvičit?

Samozřejmě, pravidelný pohyb a cvičení snižuje riziko srdečního záchvatu. Je nutno se poradit s lékařem, ten vám určí cvičení, které je pro vás bezpečné. Může to být například plavání, chůze, jogging, jízda na kole a podobně.

Bude po infarktu možný sex?

Jakmile vám lékař dá zelenou pro pravidelný pohyb a cvičení, znamená to zelenou také pro sex. Většinou je to po dvou až třech týdnech po infarktu. Opět platí, vždy se poraďte se svým lékařem.

Komentář

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno