Soutěže pro děti: Zabavte je doma i na zahradě

Přemýšlíte, jak své děti zabavit když mají dlouhou chvíli, venku je škaredé počasí nebo se nudí a zlobí? Děti mívají často dlouhou chvíli a tím pádem zlobí. Potřebují nějakým způsobem zabavit, najít si nějakou činnost, která je bude bavit. Můžete s nimi různě vyrábět věci, vařit, pracovat na zahradě. To však děti postupem času přestane bavit. Mají rády různé soutěže a hry. Připravte i pro ně pár her, kterými je můžete zabavit prakticky kdykoliv.

Pro zábavu a ukrácení dlouhé chvíle můžete dětem vymyslet skvělou zábavu. Přinášíme vám soubor her a soutěží pro děti, které myslí takřka na všechny situace. Myslíme na hry pohybové, kde děti nebudou jen sedět, ale budou běhat, skákat a zkrátka se trošku hýbat. Myslíme však také na hry, kde děti budou moci procvičovat své myšlenkové pochody, fantazii a představivost. Tyto hry děti mohou hrát venku popřípadě také uvnitř. Takže se s nimi děti zabaví takřka kdekoliv, na dovolené, doma, když venku prší, na oslavě narozenin a všude, kde se děti nudí a potřebují svou vlastní zábavu. Jaké hry mohou děti vlastně hrát?

1. Tichá pošta

Klasická hra, ke které nepotřebujete vůbec nic. Hra je určená pro čtyři a víc hráčů. Děti si sesednou do kruhu a jeden z nich začíná. Vymyslí si jednoduchou větu (jsou-li děti menší, může to být i jedno slovo), kterou pošeptá dalšímu, ale tak, aby to nikdo neslyšel. Následně si tuto větu děti předávají z jednoho na druhé. Poslední v kruhu řekne větu nahlas a porovnává se, zda jde o totožnou větu, která byla na začátku vymyšlena.

2. Kdo jsem?

Hra je vhodné pro děti od šesti let, ale mohou jí hrát i menší děti, jen je důležité hru přizpůsobit jejich věku. Jeden z hráčů si myslí věc, osobnost, zvíře, povolání a podobně (můžete různě kombinovat). Ostatní mají za úkol zjistit, na co dotyčný myslí. Mohou pokládat otázky, ovšem takové, na které je možno odpovídat pouze slovy ANO nebo NE. Všichni se tak snaží danou věc uhodnout. Bod získává ten, kdo uhodne myšlenou věc jako první. Následně vymýšlí věc či zvíře on.

3. Písmenka

Jde o pohybovou hru, ve které děti musejí zapojit také hlavu a trochu přemýšlet. Můžete jí hrát jen s jedním dítětem nebo s celou „tlupou dětí“. Bude-li hrát víc než šest dětí, můžete je rozdělit do dvou týmů. Každý z týmů dostane jedno písmeno a v limitu pěti minut musí nashromáždit co možná nejvíc předmětů, které začínají tímto písmenem. Po limitu shromážděné předměty projděte, spočítejte a vyhlašujte vítězný tým. Pokud děti hrají samy za sebe, pak dejte každému z nich jedno písmenko. Je to velmi důležité, aby každé dítě nebo tým dostalo své vlastní písmeno, aby se o jednotlivé předměty nepraly.

4. Vše poslepu!

Vyzkoušejte dětské dovednosti, když jim na chvíli „vezmete“ jeden ze smyslů. Zavažte dětem oči šátkem a připravte sérii předmětů. Dejte jim do rukou například kámen, šišku, vidličku, kůru stromů a podobně. Děti mají za úkol předmět pořádně ohmatat a uhodnout, co právě drží v ruce. Větším dětem můžete dát do ruky také mince a následně budou hádat jejich nominální hodnotu (pro větší děti, které se to učí ve škole).

Opět nechejte zavázané oči a nechejte děti provádět jednotlivé úkony, například kreslit na tabuli, naplnit sklenici vodou, aby nepřetekla, uklidit zápalky do krabičky a podobně. Děti mohou procvičit také sluch. V tichu budou hádat jednotlivé zvuky (roztrhněte papír, skrčte papír, šustěte mikrotenovým sáčkem, otevírejte a zavírejte dveře, víčko, ťukejte poklicemi o sebe a podobně). Dále děti mohou svých čichem a popřípadě i chutí zkoušet a poznávat jednotlivé ingredience jako cukr, skořici, sůl, pepř, čokoládu, citron a podobně.

5. Městečko Palermo

Děj se odehrává na Sicílii, kde se pohybují mafiáni. Hra má jednoho vypravěče (obvykle dospělý jedinec) a děti, kteří sedí v jednom kruhu. Děti si zakryjí oči a vypravěč chodí okolo dětí a vybírá mafiány a soudce. Mafiánů bývá obvykle jedna třetina a soudci bývají dva nebo tři. Ostatní děti jsou občané a nikdo nesmí dopředu prozradit, kdo je kdo.

Mafiáni se probudí ze spánku a společně se v tichu (s pomocí gestikulace) domluví, koho v městečku zavraždí. Mafie následně usíná, aby se mohli probudit soudci, kteří se společně domluví na tom, kdo by mohl být vrah. Vypravěč následně potvrdí nebo vyvrátí jejich domněnky. Následně se probouzí celé městečko (kromě toho, kdo byl zavražděn mafiány) a debatuje se, kdo je mafián. Ti se mohou hájit a podezírat zase někoho jiného. Soudci nesmí říci, že jsou soudci, ale mohou ostatní hráče navádět. Všichni se poté na jednom jméně shodnou a ten je popraven. Výhrou je, když se shodnou na mafiánovi, špatné je, když zabijí nevinného občana nebo soudce. Hra končí, až jsou zabiti všichni občané nebo všichni mafiáni.

6. Hledejte barevné kartičky na zahradě

Vytvořte barevné kartičky, které schovejte po zahradě, bytě nebo například chatě. Je důležité, aby kousíčky kartiček byly maličko vidět. Například nechejte vyčuhovat kousíček kartičky ze šuplíku, komody a podobně. Na povel se všechny děti rozprchnou s cílem hledat kartičky. Kdo jich najde nejvíc, ten vyhrává.

7. Cesta za pokladem

Hledání pokladu je velmi oblíbená hra, a pokud si s její přípravou trošku vyhrajete, můžete připravit dětem skvělé hledání a dobrodružné odpoledne. Kromě klasického hledání pokladu můžete zařadit také nápovědy a indicie, které děti získávají za plnění různých úkolů. Sbírání kamínků, větviček, hádanky, hlavolamy a podobně. Jednotlivé úkoly je dobré přizpůsobit věku dětí. Při plnění jednotlivých úkolů děti mohou obdržet drobnosti jako bonbony a na konci, kdo najde poklad, najde spoustu sladkostí.

8. Překážková dráha

Potřebují děti trochu pohybu a upustit „páru“? Pak jistě nezklame klasická překážková dráha. Děti se zde vyřádí, mohou se rozdělit do několika týmů, které mezi sebou soupeří či mohou soutěžit jako jednotlivci. Nesmíte zapomenout na odměnu pro vítězný tým! A jaké překážky dětem do cesty postavit? Podlézt pod strom, přeskočit přes kmen stromu, vyběhnout do kopce a zase zpátky, podlézt stůl, vyskočit a dotknout se větví stromů a podobně. Pro tento úkol potřebujete jen stopky a soutěživého ducha!

9. Jděte rybařit!

A to nemyslíme doslova! Když venku prší, můžete si připravit rybník také u sebe doma! Stačí mít karton, pastelky, nůžky, drátek, lepidlo, prut (klidně i plastový z jiné hry), provázek a zavírací špendlík. Děti se zabaví už jen tím, že budete společnými silami vyrábět rybičky. Na karton nakreslete rybičky různých tvarů a velikostí. Vystřihněte a nechejte děti, aby je krásně vybarvily. Chcete mít přece jezírko krásně barevné! Do pusy rybičkám připevněte kroužek z drátku. Chytat můžete na prut, na kterém bude vyrobený háček ze zavíracího špendlíku.

10. Město, jméno, zvíře….

K této hře vám postačí papír, tužka a představivost. Město, jméno, zvíře… je hra, kterou mohou hrát menší i větší děti. Na papírek si uděláte kolonky, do kterých budete psát jednotlivá slova. Jeden z hráčů řekne nahlas písmeno A a dále říká abecedu v duchu. Druzí jej stopnou a na písmeno, které v tu chvíli myslel, musíte napsat jedno město, jméno, zvíře, věc. Někteří si dávají také rubriku rostlinu, povolání. Záleží na vás, jak složitou si hru chcete vytvořit.

11. Co se v místnosti změnilo?

Tato hra trénuje pozornost dětí. Děti si musí velmi dobře prohlédnout místnost a následně jdou za dveře. Jeden z dospělých poté v místnosti něco změní. Může přesunout židli, odstranit jeden z polštářů na pohovce, dát na stůl hrneček na kávu a podobně. následně děti vejdou dovnitř se zavřenýma očima. Jakmile odstartujete hru, všechny děti oči otevřou a začnou hledat, co se změnilo.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno