Jak se zbavit nepříjemného zápachu z úst? Odhalení příčin!

Jste v družném hovoru s přáteli, ale najednou i vy cítíte, že vám nepříjemně zapáchá z úst? Rychle si zakryjete ústa rukou a snažíte se moc nemluvit. Přemýšlíte, jak je možné, že máte tento problém? Ráno jste si přece zuby čistili a k tomu jste použili také ústní vodu. Kde je tedy problém?

Nepříjemně páchnoucí dech

Nepříjemný dech nemusí být výsledkem jen špatné ústní hygieny, ale mohou se za ním skrývat také jiné zdravotní problémy. Ty je pak nutno řešit jinak, než jen větrovým bonbonem, který vám pomůže osvěžit dech. Z lékařského hlediska je zápach z úst problémem, který má nespočet příčin. Odborně se dlouhodobý a častý zápach z úst nazývá halitóza a trpí jim spousta lidí.

Jaké mohou být příčiny zápachu z úst?

 • Nedostatečná ústní hygiena
 • Metabolická porucha
 • Zkažený zub a paradentóza
 • Nadměrná konzumace alkoholu
 • Konzumace aromatických jídel
 • Dietní problémy (hlad, půsty, diety a podobně)
 • Problémy v trávicím ústrojí
 • Zánětlivé procesy v dutině ústní
 • Dědičné predispozice
 • Ledvinová a jaterní onemocnění
 • Cukrovka

Správná péče o zuby

Ústa obsahují miliony bakterií a správným začátkem v boji se zápachem z úst, je pravidelná a správná ústní hygiena. Během dne přijímáte spoustu potravy, která se může mezi zuby usazovat. Jestliže jí správně neodstraníte, mohou jí bakterie v ústech rozkládat a působit nejen zubní kazy, ale také nepříjemný zápach.

Zuby je nutno čistit nejméně dvakrát denně a to s pomocí kvalitních kartáčků na zuby a té správné zubní pasty. Po vyčištění zubů by se ideálně měla využít také ústní voda, která lépe odstraní bakterie a pomáhá také na zubní plak. Jednou denně využijte pomoci zubní nitě. Také je dle odborníků důležité čistit denně jazyk. Na něm totiž také najdete spoustu bakterií, které mohou podporovat nepříjemný zápach. Jazyk čistěte běžným kartáčkem nebo speciální škrabkou na jazyk.

Odhalte příčinu

V drtivé většině případu je možno odstranit nepříjemný zápach z úst tím, že zjistíte skutečnou příčinu těchto problémů. A to může být, bohužel někdy běh na dlouhou trať. Začít můžete tím, že budete správně a pravidelně pečovat o své zuby. Jestliže to nepomůže, pak se můžete začít pídit po dalších příčinách.

Je určitě dobré svěřit se do rukou odborníků. Začít můžete zubařem, který pomůže odhalit zubní kazy nebo jiné problémy v dutině ústní. Následně se obraťte na svého praktického lékaře, kterému popíšete všechny své problémy. Může se stát, že absolvujete řadu vyšetření, na jejichž konci najdete rozuzlení. A můžete začít s léčbou.

Pomohou žvýkačky nebo bonbony?

Odpověď je ne. V konečném důsledku nepomohou, spíše zápach z úst dočasně zamaskují. Bude to fungovat, ale jen na chvíli, na hodinu či dvě. Následně se pach znovu dostaví a vy jej budete muset řešit znovu. Žvýkačky a bonbony nezabíjejí bakterie, ale mohou obsahovat cukr, který je právě potravou pro bakterie. Ty se budou mnohem rychleji množit. Tyto produkty mohou osvěžit na chvíli dech, trvale zápach, ale bohužel odstranit nedokážou!

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno