Roztoči u vás doma: Jejich kousnutí necítíte a vyskytují se všude

Roztoči jsou dnes bezpochyby jedním z nejčastějších škůdců, kteří bydlí v posteli, peřině, lůžkovinách nebo v nábytku. Roztoči se dnes nacházejí ve spoustě postelí, matrací, nábytku a podobně. Jejich migrace je rozšířena také hodně tím, že lidé často cestují a tak si mohou s sebou přivézt nebo naopak odvézt nějakého nechtěného návštěvníka. Snad každý, pokud roztoče ve svém domě objeví, se jich snaží zbavit. Přinášíme možná zajímavé informace, které jste o roztočích nevěděli.

Roztoči rádi cestují

Ano, a pokud i vy jste milovníci cestování, pak je to pro ně velmi jednoduché. Vlezou vám takřka všude, do batohu, kufru, kabelky nebo dokonce také do šatní skříně, nábytku a podobně. Stěhujete-li se z místa na místo, pak kromě oblíbených věcí můžete vzít také roztoče, kteří se jednoduše schovají do nábytku a je po starostech.

Několik kousnutí za sebou

Kousnutí roztočem se může objevovat na lidském těle. Obvykle se objevují v řadě, protože roztoči kousnou, popojdou kousek dál a kousnou znovu. Jestliže jde o kousnutí roztočem, můžete poznat právě podle několika kousnutí za sebou.

Kousnutí roztoče necítíte

Ano, když roztoč kousne, tak to nejde cítit, on totiž tak trošku „vypouští“ anestetikum, což může znamenat, že necítíte jejich kousnutí.

Vyskytují se všude

Obvyklý mýtus panuje, že roztoči se objevují v domácnostech, která je neudržovaná, špinavá a podobně. Pravdou je, že roztoči si nevybírají domácnost, kde se zakotví. Je jim celkem jedno, zda bude domácnost špinavá nebo naopak čistá, jestli budou v bytě jedna plus jedna nebo velkém domě.

Kladou spoustu vajíček

Pokud jsou pro roztoče příznivé podmínky, pak mohou do vaší postele nebo jiného nábytku naklást opravdu spoustu vajíček. Během jejich života to může být až pět set vajec a to už je opravdu hodně!

Krev je jejich potrava

Jde-li o jídlo, pak se živí ze stravy, která obsahuje krev. Ovšem je poměrně zajímavé zjištění, že když před sebou mají kapku krve, tu nezkonzumují. Musí se totiž živit přímo na hostitelském subjektu, tedy především na lidech nebo jiných zvířatech.

Dieta jim nevadí

A to dokonce ani dlouhodobá dieta! Pokud jsou podmínky v postelích pro roztoče příznivé, pak mohou vydržet v těchto podmínkách až pět měsíců bez krmení. A to už je poměrně dlouho, nemyslíte?

Imunní proti insekticidům

Dřív se na likvidaci roztočů používali insekticidy. V poslední době je však tento kousaný hmyz velmi vynalézavý a dokonce už je odolný proti těmto metodám a těmto látkám.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno