Rodičovství – vlastnosti, které mohou pomoci být dobrým rodičem

Dokonalí rodiče

Žádný učený z nebe nespadl, popravdě ani žáden z rodičů není dokonalý. Může mít své chyby, nejen z pohledu dítěte, ale i dospělého. Každý se snaží brát výchovu jinak, někdo je až moc přísný, jiný zase až moc benevolentní. Co povolí jeden z rodičů, zakáže druhý a podobně. Pro to být dobrým rodičem, neexistuje žádný kurz, trénink nebo nějaké zázračné pilulky, které by vám dali rodičovské superschopnosti.

Čas, úsilí a zkušenosti

To jsou tři základní atributy, které vám pomohou zdokonalit rodičovské schopnosti a posílit pozici jako rodiče. Budete přirozeně dělat chyby, z nichž se následně můžete v mnoha ohledech poučit a zjistit, co udělat lépe a co příště zcela jinak. Kompletní návod na toto téma neexistuje, ani zaručené rady, kterak býti dobrým, ba přímo skvělým rodičem. Jsou však některá pravidla nebo atributy, které by mohli mámě nebo tátovi pomoci a vdechnout trochu superschopnosti být dobrým rodičem. Možná skvělým rodičem.

Smysl pro humor

S tím dojdete hodně daleko v životě, nejen v rodičovství. Občas vám do života připlují situace, ze kterých můžete vybruslit humorem. A co je pro dítě lepší, než rodič, který se neustále usmívá? Má v zásobě nějakou lumpárnu, vtip nebo jen dobrou náladu. Ty se často odráží v dětech, takže váš špatný den může v mžiku přejít na děti. Hravostí a zábavou se dětem také přiblížíte a utvoříte si pouto, na které se děti budou spoléhat v době, kdy jim bude těžko nebo se objeví problémy.

Nastavení hranic

Od počátku. Jsou věci, které jako rodiče tolerujete, je fajn, když je zábava. Pak jsou však hranice a věci, které už netolerujete. Je potřeba dát to dětem vědět. Ony je přirozeně budou zkoušet posouvat, přeci jen je pro ně vše nové, všemu se učí. Na vás je, nenechat je nic posouvat a ukázat, že v životě má vše své meze. Ostatně i vy v zaměstnání máte své limity a hranice, které nesmíte překročit. Děti se naučí přirozeně hranice respektovat, budou-li je dobře znát.

Spravedlnost pro všechny

Život je nespravedlivý, občas vám dává pěknou ťafku. Čeká to i vaše děti, ale proč je do toho zatahovat hned? Buďte spravedliví rodiče. Máte-li dvě děti, pak to bývá o něco těžší, ale je to reálné. Jako rodiče buďte upřímní, rovní. Dejte dětem možnost ponaučit se ze svých chyb. Poslouchejte své děti, buďte flexibilní, a pokud vidíte, že je mu křivděno, zasáhněte.

Poučení z vlastních chyb

U menších dětí několikrát řeknete, nedávej tam prsty, ale když to udělá poněkolikáté, nechejte jej. Ublíží si? Pak bude vědět, že příště to už dělat nemá. Rodiče se snaží zasahovat a dítě přirozeně chránit. Někdy prostě musí poznat, že ne vždycky tady budou ochranné ruce rodičů, které jim pomohou. Samozřejmě, pokud je to nezbytné, zasáhněte a děti braňte.

Důvěra

Důvěru si musíte vybudovat, je potřeba na ní stále a poctivě pracovat. Dejte dětem najevo, že nemusí být perfektní a dokonalí, že každý občas udělá chybu nebo špatný krok. Každý je omylný, ale i pokud děti dostanou špatnou známku, neznamená to, že je budete mít méně rádi. Dejte jim to pocítit. Jedině tak vám budou věřit a v případě, že budou mít problém, svěří se vám.

Odpouštění

Odpuštění je základem mnoha vztahů, zejména toho rodičovského. Občas vás děti naštvou, občas naštvete děti vy. Je však důležité umět si vzájemně odpustit. Nemyslet na pomstu, na konflikt, vše se naučit řešit jako dospělí. Odpuštěním dáváte dětem najevo, že je to přirozené a život se kvůli tomu nezmění.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno