Proč vám během cesty v letadle zaléhají uši v letadle: Pomůže Valsalvův manévr

Pokud jste již někdy letěli, mohla se objevit bolest či zalehnutí v uších při startu nebo při přistání. Vyděsilo vás to? Nemusíte se bát, nejde o nic závažného, je to naprosto normální. Proč vám během letu zaléhá v uších? Proč v nich občas praská, a cítíte bolest? Existuje několik způsobů, jak si zajistit pohodlnější cestu v letadle.

Jak fungují uši?

Během dne je tlak vzduchu normální. Jednoduše tak prochází přes Eustachovu trubici, což je úzká trubička, která spojuje zadní část nosu se středním uchem. Když sedíte v letadle, tlak vzduchu se rychle stává nerovnoměrným, postupně se snižuje a následně dosáhne hodnoty, které se drží po zbytek letu.

Tlak vzduchu, který je nižší než na zemi. Vlivem toho ve vnitřním uchu vzniká přetlak a vzduch se naopak přes Eustachovu trubici tlačí směrem ven. Během přistávání se tento proces opakuje, jen je to obráceně. Tedy vzduch se nasává do vnitřního ucha. Vlivem těchto dvou procesů lidé při startu cítí menší bolesti než během přistávání. Podobně je to také například při potápění.

Co pomáhá na zaléhání uší?

Dr. Carl Philpott, profesor na Norwich Medicial School říká, že vyrovnat tlak v uších lze jednoduše s pomocí zívání a polykání. Tím otevře Eustachova trubice a zmírní se tlak. Můžete si do úst vložit například bonbon nebo žvýkat žvýkačku, což také pomáhá lépe se vyrovnat s tlakem.

Dále můžete zkusit také takzvaný Valsalvův manévr. Ten vymyslel italský anatom a chirurg Antonio Maria Valsalva, který vyvinul techniku zacpání nosu a výdechu nosem skrz uzavřené nosní dírky.

 

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno