Proč v zimě chodíme častěji na záchod?

Potřeba jít na toaletu je přirozená. Jde o přirozený proces, kdy se skrz moč odplavují tekutiny a škodlivé látky z těla. Asi ten nutkavý pocit jít na malou poznal každý znás. Vypadalo to, že to ještě vydržíte, ale najednou je to už neúnosné a vy hledáte nejbližší toaletu. Je to přirozené a zcela normální. Když hodně pijete, znamená to,že chodíte častěji na toaletu. Zpozorovali jste však, že začínáte chodit na toaletu v poslední době častěji? Může to být způsobeno počasím venku!

V zimě chodíte častěji

Trávíte nějaký čas venku, možná jdete na zimní procházku, projdete si vánoční trhy, dáte si venku svařené víno a podobně. Ačkoliv nemáte pocit, že pijete víc nápojů než obvykle, chodíte na toaletu hned několikrát. Mohou vás přepadnout obavy, že s vámi něco není dobře. Prvotní nápad asi bude, že jste se venku někde nachladili, nepříjemný zánět močového měchýře umí pěkně potrápit. Jenže váš problém nemusí být až tak vážný.

Studená diuréza – co to je?

Odborníci se domnívají, že jde o takzvanou studenou diurézu. Lidské tělo je chytré, ví přesně, jak má pracovat, když je vystaveno horku nebo naopak, když je vystaveno chladnému počasí. Přizpůsobuje se, proto se v chladném počasí snaží udržet teplotu. Když tělem koluje krev v blízkosti pokožky, pak vnější teplota ochlazuje krev. Ta se následně pohybuje tělem a to snižuje teplotu těla. Aby se tomu zabránilo, krevní cévy v těle lehce tuhnou, což znamená, že v prstech, uších i nose je menší průtok krve.

Tímto procesem se zvyšuje krevní tlak, což udržuje tělo v teple. Stoupá krevní tlak, klesá antidiuretický hormon. Ten signalizuje ledvinám extrahovat vodu z krve a přepravovat ji do močového měchýře. To člověka v zimě nutí k častějšímu močení. Nejde tedy o žádnou nemoc nebo něco vážnějšího, v podstatě se vaše tělo snaží jen bránit nízkým teplotám a zimě.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno