Proč se psi válejí v hovínkách?

Ať už se to lidem líbí nebo ne, psi zkrátka mají v genech určité chování a vám nezbývá nic jiného, než se s tím smířit. Je jedno, zda je to například německý ovčák, doga nebo malé plemeno jako bígl či pudl. Všichni psi mají několik společných znaků ve svém chování. Hrabou nohama, když vykonají svou potřebu, občas žerou trávu nebo kňučí, čímž si chtějí vyžádat vaší pozornost nebo se snaží volat o pomoc. Proč se vlastně válejí ve výkalech?

Přirozené chování, které nechápeme

Jdete se psem na procházku, nadšeně běhá z místa na místo, očuchává každý patník, zvedá nožku, čímž zanechává svůj zápach. Když narazí na výkaly nebo na mršinu, často se v ní bez skrupulí vyválí. Ač se ho snažíte varovat, dokonce jej okřiknete nebo se ho snažíte od hromádky odtáhnout, nedá si říct. A občas dokonce onu hmotu začne požírat, což rozhodně nikdo nechápe. Pro lidi je to těžko pochopitelné, ale jde o přirozené psí chování.

Psi mají jiné preference, co se týče pachů a vůní. Některým nesvědčí lidské parfémy, které se nám líbí a naopak, psům voní věci, které lidem naopak vůbec nevoní. Podobně to mají i lidé, ne každému voní to, co druhým. Někdo zbožňuje kořeněné a silné parfémy, druhé z této silné vůně bolí hlava. Všem psovitým šelmám se líbí pach rozkládajících se bílkovin nebo výkalů. Proto k nim rádi čichají a dokonce se v nich rádi válejí, aby se jich ta „vůně“ déle držela.

Proč tomu tak je?

Vysvětlení, proč se psi válejí ve výkalech je hned několik. Údajně se snaží překrýt svůj vlastní pach, který se z nich line. Tím pádem budou pro ostatní psi, které na procházce potkají, zajímavější, budou je možná víc přitahovat.

Druhou možností je to, že se pes snaží maskovat vlastní pach. To mu pak umožní lépe se přiblížit ke kořisti, na kterou poté může zaútočit. Tato verze vychází z toho, že válení se ve výkalech bylo rozpoznáno i u vlků, což může být pozůstatek společných znaků.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno