Proč pít čaj? Umí nastartovat metabolismus a obsahuje antioxidanty

Spousta lidí na celém světě začíná každý svůj den ranním rituálem a to šálkem dobrého čaje, nejčastěji zeleným čajem. Pití čaje je stále víc a víc oblíbenější. Spousta lidí si ráno dá namísto šálku silné kávy raději šálek zeleného čaje. Umí nastartovat metabolismus, obsahuje také kofein a spoustu antioxidantů, které působí blahodárně na lidské tělo. Je tedy víc než dobré řadit zelený čaj do svého každodenního jídelníčku.

Pití čaje je zábava

I když z Anglie známe takzvaný čaj o páté, nemusíte se tímto protokolem řídit. Pití čaje může být zábava, navštívit můžete například jednu z čajoven, kde vám připraví zajímavé chutě a kombinace. Existuje spousta druhů čaje a můžete jej pít v zimních měsících teplý, v létě jej zase řádně vychladit a užít si příjemnou osvěžující chuť. Čaje mají také pro tělo spoustu přínosů. Proč jej tedy pravidelně pít?

Základy čaje

Většina hlavních druhů zeleného a černého čaje pochází ze stejné rostliny a to Camellia sinensis. Jak je rostlina zpracovávaná a je jí umožněna oxidace, vytváří se rozdíl mezi nejoblíbenějšími druhy čaje. Oxidace je proces, když enzymy interagují s kyslíkem a je prováděn u černého čaje. Jedním z nejčastěji konzumovaných čajů v západní společnosti je údajně černý čaj. Zelený čaj, který se dostává do podvědomí a spousta lidí jej konzumuje, podléhá podobnému procesu, nicméně oxidaci je zde bráněno.

Jaké jsou výhody konkrétních čajů?

Podle jednotlivých druhů čaje jsou různé přínosy pro lidské zdraví. Jaké účinky může mít čaj na lidské tělo? Záleží na tom, jaký druh čaje právě popíjíte.

Černý čaj – je plný oxidantů, které jsou skvělé pro lidské tělo, podporují zdraví střeva a také lepší prostředí pro „dobré“ bakterie.

Oolong čaj – podle studie se ukázalo, že tento čaj má vliv na snížení rizika srdečních onemocnění, je velmi dobrý také pro ty jedince, kteří trpí ekzémy.

Zelený čaj – obsahuje také spoustu antioxidantů jako například polyfenoly a to včetně katechinů. Ty mají spoustu výhod pro srdce a také lidský metabolismus. V zeleném čaji najdete zhruba poloviční množství kofeinu jako v kávě, což je určitě dobré pro všechny, kteří potřebují snížit příjem kofeinu.

Bílý čaj – díky minimálním zásahům při zpracování čaje v sobě obsahuje opravdu velké množství původních antioxidantů. Studie USDA ukázala, že bílý čaj může pomoci regulovat hladinu cukru v krvi a také pomáhá řídit hladinu inzulínu.

Další účinky pití čaje

Například pití černého a zeleného čaje zlepšuje krevní cévy a také napomáhá uklidňovat emoční stres. Oba čaje přispívají ke snížení LDL cholesterolu, snižuje riziko srdečních infarktů a mrtvic. Naproti tomu bylinné čaje jsou trošku jiné, protože se vyrábí z rostlin, které mají konkrétní účinek na lidské tělo. Podívali jsme se trochu blíž na mátový a heřmánkový čaj.

Mátový čaj – je jedním z nejpopulárnějších bylinkových čajů. Obsahuje několik flavonoidů a také spoustu kyseliny rosmarinové. Má pozitivní vliv na žaludek a jiné břišní problémy a obtíže.

Heřmánkový čaj – obsahuje flavonoidy, má středně silné antioxidační a antimikrobiální vlastnosti, pomáhá k lepšímu spánku a uklidňuje mysl.

Neváhejte proto a začněte pít pravidelně čaj. Je jedno, zda to bude čaj bylinný, zelený nebo černý, vybírejte podle toho, který vám chutná a který vám přinese pozitivní účinky na lidské tělo.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno