Objevují se u vás také oteklé a opuchlé prsty? Nemusí být nic vážného, jindy to může značit problém. Kdy zavolat lékaře? Prsty mohou být oteklé z mnoha důvodů, někdy to může znamenat, že jste jen během dne nepili dostatečné množství vody, jindy je to znamení, že dlouho sedíte nebo máte ruce v jedné poloze. Ve spojitosti s několika dalšími příznaky mohou otoky značit vážné problémy. Jaké mohou být příčiny oteklých prstů?
Žhavé letní dny
Teplo může způsobovat rozšíření krevních cév, což dovoluje uniknout teplu skrz kůži. Některé z tekutin mohou pronikat do měkkých tkání a způsobovat tak otoky prstů. Tento typ otoku zmizí, když budete rukama pravidelně pohybovat, neustanete v činnosti, kterou aktuálně provádíte. Zjistíte-li však, že během činnosti cítíte bolest nebo nemáte dostatečnou sílu, je dobré se poradit s lékařem.
Příliš mnoho soli
Tělo by mělo udržovat stejný podíl soli a vody v těle. Když však konzumujete spoustu soli, tělo si to kompenzuje zadržováním většího množství vody v těle, což je vysvětlení pro otoky prstů. Během dne se tak mohou objevovat mírné otoky prstů, vlivem konzumace slaných potravin. Tyto otoky však brzy opadnou, záleží také na tom, kolik soli konzumujete. Pokud odstraníte ze své stravy velmi slané pokrmy a otoky nemizí, pak je dobré navštívit lékaře.
Osteoartróza
Jedná-li se o kosti prstu, které jsou zvětšené, může být na vině osteoartróza. Osteoartróza je způsobená opotřebováváním tlumících tkání na konci kloubů. Je často doprovázena bolestivostí a také ztuhlostí tkání.
Syndrom karpálního tunelu
Když jsou nervy, které se nacházejí v předloktí a v dlani tisknou na zápěstí často, může se rozvinout karpální tunel. A výsledkem je otok, který zpravidla doprovází bolest, brnění, pálení nebo pocity necitlivosti v rukou a prstech. Příznaky se objevují časem a pomaličku se rozvíjí. Výzkumy naznačují, že karpální tunel postihuje třikrát víc žen než mužů.
Lymfedém
Toto onemocnění způsobuje otoky končetin a je výsledkem lymfatické tekutiny, která není dostatečně vyčerpána. Prsty se mohou zvětšovat a většinou se také u této nemoci zvětšují paže nebo nohy. Pokožka prý pak bývá citlivější, než je tomu obvykle. Lymfedém se často léčí chirurgickým zákrokem.
Raynaudova nemoc
Někdy také Raynaudův syndrom je nemoc, při které se objevují záchvaty zblednutí a bolestí periferních částí těla, které se opakují. Objevují se zejména u prstů na rukou. Tepny se zúží a bývá to ovlivněno chladným počasím nebo také stresem. Když se prsty zahřejí nebo se stres rozptýlí, otoky slábnou spolu s bolestí nebo jemným pícháním. Vyskytuje se opět častěji u žen než u mužů.
Preeklampsie
Otoky v těhotenství bývají časté, ovšem otoky v rukou a obličeji. Tento stav se charakterizuje vysokým krevním tlakem, což může způsobit vážné komplikace matce i dítěti, pokud se neléčí. Nejčastěji se vyskytuje u žen starších 40 let, žen, které čekají dvojčata či trojčata nebo také u silnějších žen.