Proč jíst dýňová semínka a jak je připravit?

Řadí se mezi zdravé potraviny, proto by na ně lidé neměli ve své stravě zapomínat. Obsahují spoustu vitamínů a minerálů. Jejich chuť je jemně ořechová a následně jsou velmi dobře stravitelné. Jde o skvělý doplněk do různých jídel a obsahují spoustu cenných látek, které vašemu tělu prospívají. Dnes už je seženete v každém obchodě, nemusíte do speciálních obchodů se zdravou výživou.

Co všechno obsahují?

Dýňová semínka obsahují velké množství různých minerálů, zejména fosfor, hořčík, železo, měď nebo také mangan. Dále obsahují také fytosteroly, což jsou sloučeniny, které napomáhají snížit hladinu cholesterolu. L-tryptofan zlepšuje spánek a pomáhá předcházet depresím a stresu. Zinek je zase naproti tomu přirozená ochrana před osteoporózou. Obsahují také vysokou hladinu vitamínů skupiny B, kvalitní bílkovinu. Díky látkám, které obsahují, pomáhají bránit tvorbě ledvinových kamenů, redukuje se zánět při artritidě, jde o skvělou pomoc pro zdraví prostaty.

Například jeden šálek dýňových semínek obsahuje až 44% denní dávky zinku, což je pro tělo opravdu důležité. Jsou skvělou prevencí nebo také léčbou při zvětšení prostaty, ledvinových kamenů, srdečních nemocí, otravou léky nebo chemikáliemi, nespavosti a mnoha dalších nemocech.

Dýňová semínka můžete konzumovat v mnoha podobách. Přidáte je jednoduše do jídel. Skvěle chutnají v různých zeleninových salátech, kde dodají specifickou chuť. Přidat je můžete také do polévek, omáček nebo klasických masových směsí. Někdo může namítat, že jsou plná tuků a má pravdu. Nicméně není tuk jako tuk a dýňová semínka obsahují ty zdravé tuky, tedy omega-3 nenasycené mastné kyseliny.

Pražit nebo vařit

Dýňová semínka můžete pražit (v obchodech je často koupíte pražená) nebo je uvařit. Záleží na tom, jaký typ dýňových semínek máte. Pražená dýňová semínka se hodí zejména do salátů nebo omáček. Můžete jimi nahradit také krutony v polévce. Vařené je zase můžete přidat do masové směsi a podobně. Zpestřit jimi můžete například mletou masovou směs, karbenátky a podobně.

Pokud vás večer honí mlsná, obvykle nevydržíte a sáhnete do spíže pro brambůrky, tyčinky, arašídy a podobně. Všechno to jsou kalorické bomby, které jsou večer, před spaním, opravdu nevhodné. Namísto toho si vezměte opražená dýňová semínka a můžete je zobat večer u televize. Rozhodně je to zdravější alternativa, než nezdravé chipsy.

Jaké účinky mají semínka z dýní na lidské zdraví?

  • Pomáhají mírnit příznaky revmatických chorob
  • Posilují imunitní systém
  • Mají skvělé účinky na hojení poranění
  • Regenerují buňky v lidském těle
  • Zlepšují stav nehtů, kůže a také vlasů
  • Jsou skvělým pomocníkem při nechutenství
  • Snižují hladinu cukrů v těle
  • Mají protizánětlivý efekt
  • Působí pozitivně na trávení

Kolik dýňových semínek?

Určitě vás napadá otázka, že kolik dýňových semínek za den konzumovat. Když mají takové výhody, pak máte tendenci je konzumovat ve velké míře. Když potřebujete do těla doplnit minerály, vitamíny nebo je chcete konzumovat jako prevenci, pak stačí jedna až dvě polévkové lžíce denně. Držte se hesla, že nic se nemá přehánět.

Komentář

  1. Dobrý den, lze si připravovat naklíčená semínka rajčat, případně konzumovat rajčata s uvnitř naklíčenými semínky ? děkuji za odpověď Jana

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno