Proč je hěřmánek kouzelná bylina?

hěřmánek

Heřmánek je jedna z našich nejoblíbenějších bylin, která je užívána nejenom na spoustu onemocnění, ale zároveň i v kosmetickém průmyslu. Má skvělé účinky nejenom na naše zdraví fyzické i psychické, ale i na pokožku obličeje, těla a vlasů. Přečtěte si o této kouzelné bylině více – rádi vás s ní seznámíme!

Heřmánek je skvělá bylinka s bílými okvětními lístky a žlutým středem. Její květy mají silnou vůni, která je unikátní a signifikantní. Dorůstá do výšky 50 centimetrů a můžeme jej sbírat od jara do podzimu – nejčastěji na polích, rumištích a podél cest.

Jaké jsou účinky heřmánku?

Heřmánek se nejčastěji užívá díky jeho protizánětlivým, dezinfekčním a protialergickým účinkům. Úspěšně také uvolňuje křeče ve svalstvu. Ve většině případech se užívá ve formě odvaru – ten je možno kloktat při zánětech dutiny ústní či dutiny hrtanu, či jím můžete vymývat oči při zánětu očních spojivek.

Heřmánek a žaludeční potíže

Nemůžete se zbavit žaludeční nevolnosti a ty drahé kapky z lékárny prostě ne a ne pomoci? Nevyhazujte peníze z okna a raději vypijte heřmánkový odvar. Nejenomže pomáhá při žaludečních a střevních obtížích, ale také „zažene“ žaludeční vředy, uvolní plyny a léčí průjem. Dále také záněty močových cest a pohlavního ústrojí nemají proti této kouzelné bylince šanci.

Využití heřmánku v kosmetickém průmyslu

Heřmánek primárně pozitivně působí na naši pokožku a vlasy – to věděly dokonce už i ženy z dob Antiky. A opět přichází na scénu doslova „kouzelný“ odvar z heřmánku – má skvělé účinky na kožní problémy všeho druhu, špatně se hojící rány, jizvy či dokonce popáleniny.   

Heřmánek v koupelně

Je prokázáno, že heřmánek výrazně zvyšuje lesk vlasů, pomáhá při poškození pokožky hlavy a snižuje tvorbu lupů. Použijte jej také jako přídavek do koupele, pokud potřebujete zregenerovat nejenom tělo, ale také i mysl. Taková uklidňující koupel před spaním vám navede pocit duševní pohody a následný spánek bude opravdu kvalitní a plnohodnotný.

Heřmánkový čaj

Tento oblíbený bylinkový čaj je svou chutí velice podobný jablku. Nicméně kromě skvělé chuti má spoustu dalších pozitivních vlastností. Obsahuje až 28 terpenoidových a 36 flavonoidových složek.

Kdy byste měli pít heřmánkový čaj?

  • Migrény

Cítíte, že na vás jde ta nepříjemná bolest hlavy? Než sáhnete po farmaceutických prostředcích, zkuste raději první využít přírodní cestu – a to samozřejmě heřmánek.

  • Snížení hladiny cukru v krvi

Stačí vypít jeden či dva šálky heřmánkového čaje po jídle – snížíte si tak hladinu krve v těle, zmírníte riziko poškození zraku a nervů.

  • Podrážděná pokožka

Ekzémy, úpal, bodnutí hmyzem či jiné vyrážky – s tím si heřmánek poradí skoro „lusknutím prstu“. Studie prokázala, že účinnost heřmánku je ze 60 procent stejná, jako hydrokotizonové krémy!

  • Kruhy pod očima

Nic nedělá obličej tak unavený, jako tmavé kruhy pod očima. Věřte nebo ne – i v tomto případě pomůže heřmánkový čaj – tedy konkrétně čajové sáčky. Nechte je 5 minut vylouhovat v teplé vodě, následně nechte vychladnout a večer je položte na své oči. Nechte regenerovat tak dlouho, jak jen to bude možné.

Příprava heřmánkového čaje

Sevřete vodu v hrnci a mezitím si pořádně opláchněte a očistěte heřmánkové květy. Na jeden šálek čaje vložte do vody 3 čajové lžičky tohoto květu. Čaj je hotový ve chvíli, kdy se zabarví voda a vy ucítíte to příjemné heřmánkové aroma. Teď už zbývá čaj je přecedit a dochutit medem, případně citronem.

Kašel a rýma?

V případě tohoto častého onemocnění by měl být heřmánkový čaj vaší první volbou. Měli byste vypít nejméně 3 šálky denně – a přidat do něj kromě medu a citronu také nastrouhaný zázvor, jenž je v kombinaci s heřmánkem doslova zabijákem bakterií a virů, jež se usadily v našem krku. Navíc vám ostrost zázvoru pořádně protáhne všechny dutiny – a rýma se velice rychle vydá na ústup!

Nicméně v tomto období můžete heřmánek nejenom pít v podobě čaje, stejnou „práci“ odvede tato bylinka i v případě inhalování – tak se účinná látka dostane do dutin, kde pročistí a uvolní sliznice a vy se zase budete moci zhluboka nadechnout.

Heřmánek a těhotenství

Používání heřmánku v těhotenství se moc nedoporučuje, protože může způsobit i krvácení. Nicméně zcela bezpečné je v těhotenství omývání krku při zánětu hrdla a nosohltanu. Takže v případě podrážděných sliznic v těhotenství můžete využít účinky heřmánku alespoň zevně – v tomto případě je heřmánek absorbován do krve jen velice skromně, což nemůže těhotné ženě nijak ublížit.

Jaké jsou 3 základní druhy heřmánku?

  • Heřmánek pravý
  • Heřmánek lékařský
  • Heřmánek římský

Už máte připraven svůj dnešní šálek heřmánkového čaje?

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno