Překvapivé přínosy cibule: Kde všude může pomáhat?

Na první pohled obyčejná zelenina, která je nedílnou součástí snad každého pokrmu, základu k masu nebo k pomazánce. Určitě jí máte také doma, nechybí snad v žádné domácnosti. Když jí loupete, může být tak silná, že vás začnou štípat oči. Je pěstována a konzumována po celém světě, někdo jí nemá rád syrovou, jinému zase vadí vařená. Přesto se dá říct, že se používá denně.

Na první pohled obyčejná cibule

Všem jsou dobře známé její léčivé účinky, cibulová šťáva může pomoci od nachlazení a dalších nemocí. Má silnou, ostrou a lehce štiplavou chuť. Její původ můžeme zařadit do západní a východní části Asie. Na světě je mnoho druhů cibule. Ať už jde o syrovou cibuli nebo vařenou, obě varianty jsou naloženy mnoha výhodami. O mnoha výhodách víme, ale stále jsou zde takové, které nás mohou zaskočit nebo přinejmenším překvapit. Jaké překvapivé výhody může cibule mít?

Zlepšuje zdraví srdce

V červené cibuli se objevují flavonoidy, které mohou přispívat ke zdraví srdce. Cibule obsahuje thiosulfináty, které působí jako přírodní ředidla krevního řečiště a snižují tak riziko srdečního záchvatu a mrtvice. Quercetin obsažený v cibulích má také potenciál bojovat proti srdečním onemocněním, má antioxidační a protizánětlivé vlastnosti, které podporují zdraví srdce.

Snižuje hladiny cukru v krvi

Jedna ze studií prokázala, že cibulový extrakt může pomoci snížit hladinu cukru v krvi. Studie se prováděla na potkanech s cukrovkou a výsledky byly víc než povzbudivé. Rovněž quercetin může mít pozitivní vliv na hladinu cukru v krvi.

Zlepšuje spánek

Cibule obsahuje prebiotika, které podle studií mohou pomoci zlepšit spánek, dokonce se říká, že by mohla prebiotika také snižovat stres. Podle čínské studie právě šťáva z cibule může napomoci modulaci oxidativního stresu.

Zlepšuje zdraví očí

Síra v cibuli zlepšuje zdraví očí, stimuluje produkci bílkovin s názvem glutation, který působí jako antioxidant. Vyšší hladina tohoto antioxidantu znamená snížení rizika glaukomu a makulární degenerace.

Zlepšuje sexuální zdraví

Cibule je jedním z rostlinných léků, které se v západní Ugandě používá pro léčbu sexuální impotence a k erektilní dysfunkci. Cibulová šťáva s medem navíc zvyšuje u mužů plodnost.

Zlepšuje symptomy menopauzy

Cibule v období menopauzy může pomoci, protože podporuje játra a odstraňuje z nich odpadní hormony. V tomto období je nutno myslet na dostatek vápníku v těle a cibule v tomto ohledu může pomoci.

Pomáhá pleti

Cibule obsahuje vitamíny A, C a E a ty přispívají ke zdraví pokožky, chrání ji před předčasným stárnutím. Jde o silné antiseptikum, které chrání kůži před bakteriemi, které mohou působit problémy.

Léčí akné

Cibule má antimikrobiální, antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti, které mohou působit na vaši pokožku. Chrání před tvorbou akné a jinými kožními infekcemi. Když už se akné a pupínky objeví, cibule může pomoci. Smíchejte cibulovou šťávu s olivovým olejem a aplikujte na pokožku.

Zklidňuje ránu po kousnutí či bodnutí

Cibule se používá také ke zklidnění bodnutí nebo kousnutí. Stačí vzít plátek cibule a položit jej na ránu. Protizánětlivé vlastnosti snižují popáleniny, otoky a svědění.

Podporuje růst vlasů

Šťáva z cibule pomáhá růstu vlasů, obsahuje síru, která se také nachází v aminokyselinách. Také se zde nachází kreatin, který je bohatý na síru, což je důležité pro silné vlasy. Aplikujte šťávu z cibule na pokožku hlavy.

Pomáhá léčit lupy

Cibulová šťáva může pomoci také léčit lupy, likviduje bakterie, které podporují tvorbu lupů. Může také léčit jiné infekce pokožky hlavy.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno