Prdění na veřejnosti bývá trapné, lidé se to snaží skrýt, ale když už na to přijde, cítí se velmi trapně a zahanbeně. Plynatost a nadýmání trápí mnoho z nás, povětšinou se snažíme při těchto problémech uniknout do soukromí, kde nás nikdo neslyší. Ovšem plynatost a nadýmání může pomáhat pacientům vyzrát na jejich vysoký krevní tlak. Že je to další výmysl?
Nepříjemné pocity v oblasti břicha
Zná to snad každý, nepříjemné pocity v břišní oblasti, cítíte se nepříjemně nadmutí a najednou se vám uleví. To z vašeho těla vyšly plyny. Doma to obyčejně nevadí, ve chvíli, kdy jste sami také ne. Jenže se to stává povětšinou ve chvíli, kdy jste v práci, na poradě nebo někde, kde to není moc vhodné. Prdy bývají doprovázeny „zvukovými efekty“ a nepříjemným zápachem, kterého si dříve či později všimnou v místnosti všichni. Zrudnete jako rajče nebo se snažíte tvářit, že vy jste to rozhodně nebyli.
Překvapivá studie
Vědci na univerzitě Johns Hopkins v Baltimoru v Marylandu zjistili, že prdy jsou produkovány enzymem v krevních cévách, kde je uvolňuje a snižuje se tak krevní tlak. Bylo prokázáno, že sulfid dusnatý, jedovatý plyn žijící v lidském střevě, dokáže řídit tlak u hlodavců, konkrétně u myší. U těch se také prováděla studie, která přinášela velmi zajímavé výsledky. Jaké? U myší s vyšší hladinou tohoto plynu bylo zjistěno, že měly nižší krevní tlak než hlodavci s menší hladinou sulfidu dusnatého.
Tyto informace se zalíbily také vědcům z čínské univerzity v Nanjingu. Zde se snaží zjistit, zda se tato studie může dále praktikovat na lidi. Pokud by tomu skutečně tak bylo, mohlo by jít o skutečnou revoluci v léčbě krevního tlaku. Výzkum má potenciál, u lidí však ještě testován nebyl.