Šalvěj byla odjakživa opředena spoustou pověr a působila tak velmi tajemně. Zajímavostí je, že už staří Aztékové platili daně v podobě šalvějových semen! Již v té sobě byla šalvěj velmi cennou bylinou! Nicméně, není šalvěj, jako šalvěj! Dělí se do více druhů – rádi vám o nich prozradíme více.
Šalvěj lékařská
Ne, nečekejte ty zázračné účinky, jež pomohly Saxaně zůstat ve světě lidí. Nicméně, její opravdové účinky jsou také prakticky kouzelné, a to z toho důvodu, že dokáže léčit velké množství neduhů – ne nadarmo má přeci přídavek „lékařská“.
Jak šalvěj lékařská vypadá?
Jedná se o vytrvalý polokeř s dřevnatou lodyhou, který rozhodně nepřehlédnete. Její květy jsou jasně fialové a můžete je spatřit v letním období – a to konkrétně od června do července. Pro šalvěj lékařskou je také typická její mírně hořká vůně.
Na co šalvěj lékařskou užívat?
S nemocemi, jako je angína, horečka či kašel si tato bylinka hravě poradí. Stejně tak je vhodné kloktat její odvar při problémech s krvácejícími dásněmi. Pro ženy je účinným pomocníkem v období bolestivé menstruace či klimakteria.
Svědí vás pokožka hlavy? Oplachujte si ji šalvějovým nálevem a lupy budou „ty tam“. Zároveň dokáže zklidnit popáleniny, štípnutí hmyzem či hnisající rány.
Šalvěj divotvorná – novodobá droga?
Je vědecky prokázáno, že tento druh šalvěje, jak již její název napovídá, má po vykouření halucinogenní účinky. Na rozdíl od LSD, jež způsobuje zrakově-sluchovou syntézii, tato šalvěj se vyznačuje zrakově-hmatovou syntézií – to znamená, že věci, které vidíte, zároveň cítíte na svém těle. Tato bylinka byla označena za atypicky psychedelickou, jelikož její účinky nejsou zase tak intenzivní a závratné, jako ostatní druhy drog.
Účinky šalvěje divotvorné
Nemyslete si ale, že jsou tyto stavy příjemné – a hlavně, raději ji nezkoušejte! Po jejím užití nemáte prakticky pojem o čase – a trvá to neméně půl hodiny, než se zase „dáte dohromady“ a začnete normálně fungovat. To je jediný rozdíl od ostatních drog – krátkodobé trvání halucinogenního stavu.
Zákaz šíření
I přes tyto její účinky nepatří mezi zakázané látky a je volně dostupná v obchodech – a to je dokonce označována za návykovou! Pokud byste chtěli tuto bylinu prodávat, můžete se dokonce dostat do křížku se zákonem – a to kvůli toxikomanii.
Účinná látka
Látka, která tohle všechno způsobuje, se jmenuje salvinorin – a v několika zemích je již dokonce zakázána – takto se k jejímu užívání postavila Austrálie, Belgie ale i Švédsko a Itálie. U nás zakázána zatím není, nicméně i přesto je užívána jen občasně, spíše ke drogovým experimentům.
Šalvěj luční
Tahle vytrvalá léčivá bylinka se, stejně jako ostatní druhy šalvěje, řadí do čeledi hluchavkovitých. Dorůstá až úctyhodných 50 centimetrů, přičemž její kořen je hladký a dobře vyvinutý, oddenek krátký s chlupatou, větvenou lodyhou. Má dlouhé a řapíkaté dolní a přízemní listy, nicméně horní listy jsou přisedlé, až krátké. Je velice atraktivní pro čmeláky – a to díky jejímu modrofialovému zabarvení.
Kde se šalvěj luční vyskytuje?
Nejčastěji na ni můžete narazit na stráních, mezích a loukách, kam dopadají sluneční paprsky, nicméně není neobvyklé, že rostou také v příkopech či při okrajích silnic. Vyžívá se ve vlhké a provzdušněné, zásadité až slabě kyselé půdě, bohaté na humus.
Využití šalvěje luční
I když se jedná o léčivou bylinu, k léčbě různých neduhů se využívá spíše šalvěj lékařská. Šalvěj luční je využívána spíše pro dekorativní účely. Pro jí také nahrává fakt, že je nenáročná na pěstování a dokáže rozzářit každý záhonek.
Šalvějový čaj
Tento čaj se připravuje hlavně z natě a listů šalvěje lékařské – a to hlavně kvůli obsahu silicí, jež mají protizánětlivé účinky. Nejenom silice jsou ale to, co dělá tento čaj léčivým – je to velký podíl Vitaminu C, aminokyselin a dalších léčivých látek.
Postup přípravy:
Na přípravu jednoho šálek přelejte lžičku sušené šalvěje 2dcl vroucí vody. Směs nechte louhovat pět až deset minut, poté sceďte. Dle chuti přidejte citron, med či zázvor – a máte účinný lék na bolest v krku!
Dejte si ale pozor na množství sušené bylinky – při jejím předávkování vás mohou čekat nepříjemné křeče. Maximální denní doporučená dávka jsou dva hrnky denně – rozhodně byste ji neměli překračovat anebo tento čaj pít dlouhodobě.
Šalvěj v těhotenství
Pokud jste v „požehnaném stavu“, rozhodně se nedoporučuje šalvěj užívat v jakékoli formě. A to hlavně kvůli jejímu účinku na stimulaci dělohy a stahů – nicméně při porodu je šalvěj na druhou stranu pomocníkem. Při kojení byste také měla na šalvěj raději zapomenout – může totiž způsobit zastavení laktace.
Stejně jako těhotné ženy, neměly by šalvěj užívat ani osoby trpící epilepsií či onemocněním jater.