Jak poznat astma? Alergie na kočky může také hrát roli

Příznaky astma, jak poznám, zda mám astma
Astma a jak poznat příznaky

Astma – chronické onemocnění, které napadá dýchací cesty. Příznaků je hned několik, nejčastějším a nejzávažnějším je dušnost. Dále se může objevovat ztížený výdech, noční dušnost, dušnost při tělesné námaze (chůze do schodů, sport, delší souvislá chůze a podobně), chronický kašel, záněty průdušek, hvízdavé dýchání a podobně. Toto onemocnění trápí spoustu lidí a je různě závažné.

Mám astma nebo nemám astma?

Jde o velmi časté onemocnění, které může trápit spoustu z nás. Má vliv na dýchání a dýchací cesty, především průdušky. Astmatem trpí nejen dospělí, ale také děti i starší jedinci. Nejvíc ohroženi jsou ti, kteří trpí alergiemi. Když o této nemoci víte, jdete k lékaři a snažíte se onemocnění mít pod kontrolou a případně také mírnit.

Máte strach z astmatu? Nejste si zcela jisti, jestli tímto onemocněním trpíte? Chcete mít sebe i své zdraví zcela pod kontrolou a to znamená, že v případě této nemoci se budete snažit jí léčit. Jak astma poznat? A zjistit, že jím také trpíte? Pokud se u vás objeví některé z těchto příznaků, je dobré si o tom promluvit se svým lékařem.

Problémy s dýcháním

Máte problémy s dechem a to i například během klasické procházky, delší chůze, chůze do schodů a podobně. Věci, které běžně lidé zvládají bez problémů, vám působí problémy a potíže s dechem.

Alergie na kočky

Astma v půlce případů zahrnují také alergie a alergie na kočky je obzvláště silným rizikovým faktorem a to podle studie National Institute of Health, kdy se kočičí alergeny se podílely takřka na 30% astmatu. Ne vždy, když máte alergii na kočky, nutně musíte mít astma, ale objevuje se varování v této oblasti. Vědci dále zkoumají, zda alergie na kočky vyvolávají astma nebo skutečně ovlivňují její vývoj.

Časté zívání

Zní to jako mýtus, ale něco pravdy na tom bude. The Asthma Society of Canada uvádí, že zívání není známkou astmatu jako takovou, ale může jít o vedlejší účinek. Příznaky astmatu totiž převládají častěji v noci. Vlivem toho se můžete v noci budit, spánek nebude ucelený a kvalitní, tím pádem můžete během dne zívat.

Pocity únavy

Příznaky astmatu převládají zejména v noci a to samozřejmě může zapříčinit, že se ve dne cítíte víc unavení. Nemáte dostatečné množství energie, vaše soustředěnost může být nižší. Chronické astma může být spojeno s chronickou nespavostí a tak má vliv na vaše zdraví. Může být spojována s rizikem srdečních onemocnění a diabetu. Je-li astma pod kontrolou, problémy se spánkem nebývají.

Všudypřítomný kašel

Objevuje se u vás kašel během celého dne i všech ročních období? Nemusíte ani být nemocní, v krku vás nebolí, nemáte teplotu a možná ani rýmu. Častý kašel může být jednou ze známek astmatu. Kašel se zhoršuje poté, co se smějete nebo ležíte. Jde z hrudníku, ne z hrdla, jako když jste nemocní.

Mělké dýchaní

U lidí, kteří trpí astmatem, se může objevovat povrchní, rychlejší a mělké dýchání. Zdraví dospělí lidé během jedné minuty provedou dvanáct až dvacet nádechů a výdechů. Člověk, který má astma dýchá asi třicetkrát za minutu (obvykle každé dvě sekundy) nebo ještě rychlejší.

Vaše nachlazení trvá déle

Obvykle se nachlazení vyléčí za pět až sedm dní. Senná rýma nebo alergická rýma může být příznakem astmatu. Je důležité sledovat kašel a celkově nachlazení, zda jde o klasické nachlazení nebo jde o příznaky astmatu. Podle toho užívejte léky.

Cítíte bolest v oblasti hrudníku

Bolest a napětí v oblasti hrudníku jsou zjevným příznakem astmatu. S touto nemocí se může pojit také úzkost, protože obtížné dýchání je stresující a může to u lidí vyvolávat pocity úzkosti. Jakmile se něco takového stane, promyslete si dopředu uklidňující strategii (meditace, čerstvý vzduch, oblíbená hudba a podobně).

Astma jako takové se řadí mezi chronické onemocnění. Trpíte-li nějakým z výše uvedených příznaků nebo máte pochybnosti, že trpíte astmatem, pak navštivte svého lékaře a o tomto problému se s ním poraďte. Může provést vyšetření, které jasně ukáže, zda trpíte astmatem nebo ne.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno