Používat či nepoužívat organické vložky a tampony?

Během menstruace každá žena využívá vložky nebo tampony, zkrátka to, co jí nejlépe sedí. Na trhu je spousta produktů. Z nepřeberného množství typů si ženy vybírají takové hygienické potřeby, které jsou pro ně nejlepší. Na trhu se v poslední době objevují vložky a tampony organické, tedy takzvané bio vložky nebo bio tampony. Mají zajistit lepší komfort, jsou z ryze přírodního složení.

Ekologické ražení

Určitě jste už někdy slyšeli, že se máte k planetě chovat ekologicky, nekupovat zbytečně igelitové tašky, odmítat plastová brčka, sbírat a následně recyklovat plast, nosit si své vlastní látkové sáčky na potraviny, namísto igelitek si pořídit plátěné tašky a podobně. Stejně to je u chemických látek. Vše se obrací k přírodě a přírodním kořenům, vložky a tampony nevyjímaje. Je to marketingová strategie nebo skutečně umí pomoci a jsou pro vás lepší volbou?

Jsou tyto výrobky lepší volbou?

Dnešní komerční výrobky vložek a tamponů jsou v bílé barvě, kdy jasně vidíte možné stopy krvácení i to, jak je krev zbarvená. K bílé barvě dopomáhá chemie, přesněji oxid chloričitý, který se k bělení těchto produktů intimní hygieny využívá. Agentura pro ochranu životního prostředí dospěla k závěru, že je možná spojitost s vyvoláním rakoviny, změnami imunitního systému i případnými problémy s reprodukcí. Tyto látky mohou být také jednou z příčin endometriózy. Tento stav postihuje 10 až 12% žen, které menstruují, což vede k bolestem, neplodnosti a dalším problémům.

Komerční a klasické tampony a vložky obsahují ftaláty, různé chemické vůně a to všechno může narušovat endokrinní systémy. Může to mít vliv na endokrinní systémy, obezitu, rakovinu, problémy s plodností nebo se mohou objevovat další chronické zdravotní problémy. Právě proto je mnohem lepší sáhnout po organických hygienických potřebách, které nejsou tolik dráždivé, neobsahují chemické škodlivé látky a je ideální pro citlivou pokožku a alergie.

Jak to tedy je?

Nikde není ukázáno nebo nařízeno, co organické vložky a tampony dělají. Takže je zcela možné, že i když je produkt vyrobený z organické bavlny, může být bělený. Výrobci klasických a komerčních vložek a tamponů nejsou povinni zveřejňovat konkrétní seznam, jaké složky obsahují tyto hygienické potřeby. Ve skutečnosti se tak nedozvíte, jaké složky a látky ve vložkách nebo tamponech, které denně využíváte, jsou. V tom nejhorším důsledku to může znamenat, že i když je na krabičce například napsáno „bez dioxinu“, nemusí tomu tak skutečně být.

Syndrom toxického šoku

Organické tampony a vložky mohou způsobovat toxický šok. Ano, přesně tak. Studie, která byla publikována v Applied and Environmental Microbiology z dubna roku 2018 zjistila, že dokonce i tampony a vložky z organické bavlny nejsou o nic méně rizikové, než syntetické potřeby. Syndrom toxického šoku se může objevovat tedy i ve chvíli, kdy využíváte tyto bio hygienické potřeby.

Větší studování

V tomto ohledu je uskutečněno jen málo studií což znamená, že jde o oblast, která není řádně prozkoumávána. Je potřeba daleko víc studií, vědeckých prací a prozkoumávání, než bude možno udělat konečný závěr. Vše tedy závisí na každé jedné ženě, na tom, co ona sama chce během svých dnů nosit a co jí je příjemné.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno