Pořádně zalehlé ucho: Jak se s tím vypořádat?

Každý už někdy zažil nepříjemný pocit, když mu zalehne ucho. Chvíli neslyšíte, a když už něco, tak jen vzdálené šumění. Navíc toto zalehnutí doprovází často nepříjemný pocit. Snažíte se proto zalehnutí co možná nejrychleji zbavit. Obvykle jde jen o banalitu, kterou napravíte během pár sekund a je po problému. Když se však objevuje dlouhodobě a pravidelně, pak je dobré navštívit lékaře. Může jít o závažnější problém, který musíte řešit. Jak na zalehlé ucho? To se nyní dozvíte!

Co pomáhá na zalehlé ucho?

Jaké rady na zalehlé ucho znáte? Především je důležité určit příčinu. Obvykle může zalehnutí ucha způsobit řada věcí. Například cestování letadlem, kdy se vyrovnává tlak a ucho zalehne. Nebo také při rychlejší jízdě tunelem, ať už ve vlaku či v autě. Zalehlé ucho od rýmy je také poměrně častou příčinou či zalehlé ucho z vody nebo od krční páteře. Příčin je celá řada a řešení bývají jednoduchá a snadno proveditelná.

Pokud je zalehlé ucho z vody, pak stačí poskakovat na jedné noze s hlavou mírně nakloněnou k postiženému uchu. Voda vyteče ven a je po problému. V letadle, tunelu nebo při rýmě postačí žvýkání žvýkačky, cucání bonbonů nebo třeba přehnané zívání. Je-li zalehnutí způsobeno nečistotami a ušním mazem, pak je nutno na zalehlé ucho použít peroxid. Vždy by to měl být jednoprocentní roztok, nakapejte do ucha a nechte vytéci. Před tímto krokem je však dobré se poradit s lékařem.

Dlouhodobě zalehlé ucho – co s tím?

Zalehlé ucho je obvykle krátkodobý a přechodný problém, který vyřešíte snadno za pomoci výše uvedených postupů. Existují také kapky na zalehlé ucho. Jestliže se však zalehlé ucho vrací pravidelně, řešíte tento problém dlouhodobě a navíc se k němu přidává také nepříjemná bolest, už nemusí jít o banalitu. V takovém případě raději navštivte lékaře, který zjistí příčinu a bude dál postupovat v léčbě.

Zalehlé ucho od rýmy jak uvolnit?

Pokud se opakuje zalehnutí ucha při rýmě a nachlazení, pak se doporučuje vyšetření na ORL. Nemusí jít totiž o obyčejnou rýmu, ale o zánět středního ucha. V takových případech lékař předepíše antibiotika a teplé obklady.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno