Plíseň v květináči – jak ji co nejlépe odstranit?

jak zatočit s plísní v květináči

Při zalévání svých oblíbených pokojových rostlin jste zjistili něco znepokojivého – bílý povlak, menší skvrnky na povrchu substrátu. Jde o poměrně častý problém, ale vy moc nevíte, co s tím? Plíseň se musíte zbavit, to je jasné. Jde to několika možnými způsoby. Aby byla plíseň odstraněna jednou provždy, pak musíte přijít na to, proč vlastně v květináči vzniká! Nepřehlížejte tuto plíseň, ani ta nemá ve vaší domácnosti co dělat!

Plíseň nejen na povrchu

Plíseň v květináči se neobjevuje jen na povrchu hlíny, ale procpe se také dál do květináče. Je nutno vědět o plísni víc, minimálně najít její zdroj. Jinak se může stát, že se bude objevovat v pravidelných intervalech a může uškodit rostlině. Jaké jsou nejčastější důvody pro plíseň v květináči? A jak jí odstranit?

Velmi častá zálivka

Asi jeden z nejčastějších důvodů, proč se objevuje plíseň v květináči. Jestliže je hlína v květináči stále přemokřená, rostlině to neprospívá. A vlhkost je ideální chvíle pro tvorbu plísně. Někdy může stačit jen odstranění plísně z povrchu, přidat novou hlínu a přemýšlet nad tím, jak budete příště rostlinu zalévat. Někdy může být plíseň v celém květináči, proto je třeba na to myslet a popřípadě zasáhnout.

Hnojíte ve špatný čas

Začínáte hnojit ve chvíli, kdy na to rostliny nejsou připraveny. Objevuje se na podzim a v zimě plíseň? Pak vám rostlina dává najevo, že už je čas odpočívat, že hnojení už není potřeba. Rostlina je připravená na zimní spánek a hnojivo tak zůstává nevyužito a může být impulsem pro plíseň.

Jak se plísně zbavit?

Ideální je připravit se na možné plísně už při přesazování rostliny. Když tento krok podnikáte, kupujete správný substrát. Nevybírejte vždycky ten nejlevnější, protože ten nemusí být tolik kvalitní a i v něm se může rychleji vznikat plíseň. Substrát před přesazováním můžete sterilizovat. Co to znamená? Dát jej na starý plech do trouby, zapnout ji na 80 – 100 stupňů a dát na 15 – 30 minut.

Přesazování jako razantní řešení

Pokud nepomáhá odstranění plísně, snížení zálivky, změna hnojení, pak můžete přikročit k přesazení. Rostlinu vytáhněte z květináče a odstraňte starou hlínu, kde se může objevovat plíseň. Přesaďte do nové zeminy, která může být novým začátkem pro vaši rostlinu. Dopřejte ji jiné místo, hodně světla, minimum zálivky. I to může pomoci obnovit rovnováhu rostlin a dát plísni navždy sbohem!

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno