Pátá dětská nemoc je infekční onemocnění, které postihuje v největší míře děti, nevyhýbá se však ani dospělým. Není primárně nebezpečná, ovšem riziko může být pro těhotné ženy. V některých případech dokonce hrozí také potrat. Pátá nemoc se podobá neštovicím, kdo ji prodělá v dětství, pak získává imunitu na celý život. Většinou se objevuje v předškolním věku a někdy může postihnout také dospělé. Jaké jsou příznaky nemoci? Jak pátá nemoc foto vypadá?
Pátá nemoc příznaky
- Zvýšená teplota
- Celková slabost
- Bolesti kloubů
- Bolest svalů
- Vlivem snížené imunity se může objevit zánět hltanu, rýma či angína
- Vyrážka ve tvaru motýlích křídel
- Kůže okolo úst je bledá
- Červená až fialová vyrážka na trupu a končetinách
Inkubační doba
Pátá nemoc vyrážka se objevuje během dvou týdnů. Šíří se vzduchem a doporučuje se izolovat nemocného jedince od zdravých, hlavně pak od těhotných žen. Pátá a šestá nemoc jsou si v mnoha rysech podobné. Také šestá nemoc je způsobena virovou infekcí, objevuje se vyrážka doprovázená horečkami.
Pátá nemoc u dospělých
U dospělých se obvykle vyrážka na obličeji neobjevuje. Ovšem o to větší a nepříjemnější je bolest a to nejčastěji kloubů, zápěstí, kolen a kotníků. K lékaři chodit nemusíte, postačí dostatek tekutin, případně léky na snížení teploty, klid na lůžku. Problém může nastat během těhotenství. Nemoc se totiž může šířit přes placentu z matky na plod. Pátá nemoc těhotenství znamená ihned navštívit lékaře. Virus totiž může poškodit plod a způsobit poruchu krve a v těch nejhorších případech smrt. Pravděpodobnost nákazy je však velmi nízká.
Existuje prevence?
Konkrétní rady ohledně prevence neexistují. Šíří se vzduchem, tudíž ji mohou chytnout děti v podstatě kdekoliv. Doporučuje se dostatek pohybu, dostatek spánku, vitamíny a vyvážená strava.