Snadné hubnutí? Zaměňte pár jídel a efekt se může dostavit

Podle průzkumů a statistik v dospělosti průměrný Čech přibere okolo 12 až 15 kilogramů. To je poměrně vysoké číslo. Hubnutí je běh na dlouhou trať. Snad každý už někdy zkoušel nějakou tu dietu, redukci váhy nebo zázračné koktejly a nápoje, které slibovaly rychlé hubnutí. Bohužel jste vždycky dospěli k tomu, že bez zdravé stravy, pohybu a hlavně snahy to nepůjde. Krátké diety nejsou pro tělo zdravé a obecně nebývají účinné, přináší s sebou takzvaný jo-jo efekt.

Copak to jíte?

Pokud chcete zhubnout, musíte obvykle překopat celý svůj jídelníček a začít se o tělo starat. Někdo potřebuje jídelníček změnit celý, jinému například pomůže menší obměna v jídelníčku a rázem je o pár kilogramu hubenější. Přinášíme jednoduché „výměny potravin“, které mohou mít v dlouhodobém horizontu na tělo povzbuzující vliv a s kilogramy se umí rozloučit. Samozřejmě nečekejte, že zhubnete desítky kilogramů. Něco málo se však s těmito drobnostmi podaří.

Vyměňte polévku

Brokolicový krém je výborný, jemný, smetanový. Jenže obsahuje spoustu kalorií, asi 180 kalorií a 7 gramů tuku. Místo toho si uvařte kuřecí zeleninový vývar. Ten má jen 75 kalorií a méně než 3 gramy tuků. Nějaké ty kalorie ušetříte, protože vývar se nezahušťuje smetanou.

Maso za maso

Mleté maso, třeba takové smažené karbenátky mají až 580 kalorií a 24 gramů tuku. Zkuste malou výměnu a sáhněte po krůtích prsou, které mají 280 kalorií a asi 3 gramy tuku. Nebo můžete zajít ještě dál a dát si něco vegetariánského. Krůtí maso chutná velmi dobře, když jej dáte do trouby a upečete namísto smažení, uvidíte, že vám to také bude chutnat.

Olej namísto dresingů

Dvě polévkové lžíce dresingů mohou mít okolo 140 kalorií a 16 gramů tuku. Použijte místo nich ocet balsamico, který má pouze 1 kalorii a 1 gram tuku. To už je hezký rozdíl! Dresinky bývají obvykle s majonézou, sýrem a podobně.

Zařaďte do jídelníčku rybu!

Máte-li hovězí a kuřecí maso na jídelníčku několikrát týdně, pak vyzkoušejte minimálně jednou za týden do jídelníčku „propašovat“ rybu. Například taková grilované treska, losos, pstruh nebo jakákoliv jiná ryba je ideální. Takový pečený steak má 230 kalorií a 14 gramů tuku. Grilovaná treska namísto toho má pouhých 80 kalorií a 1 gram tuku.

Večer raději popcorn

Také večer u televize nebo na návštěvě chroupete chipsy? Sáček chipsů může obsahovat 150 kalorií a 10 gramů tuku. Raději sáhněte po popcornu, který má zhruba 1 kalorii. Je to o dost lepší svačinka večer, než mastné a smažené chipsy.

Pijte vodu, nepijte limonády

Sklenice Coca-Coly má asi 140 kalorií a obsahuje spoustu rafinovaných cukrů. Nahraďte jí sklenicí vody. Přidat do ní můžete citron, pomeranč, listy máty nebo plátek okurky. Má velmi příjemnou chuť a neobsahuje žádné kalorie.

Pozměňte alkohol

Bez skleničky vína si neumíte představit víkend? Jedna sklenice má asi 120 kalorií. Vyzkoušejte kalorie rozpůlit, udělejte si vinný střik. Ušetříte pár kalorií, a přesto si dáte víno, takže v podstatě o nic moc nepřijdete.

Přírodní cukr

Porce jahodové zmrzliny je pořádná nálož na kalorie, obsahuje asi 500 kalorií a 16 gramů tuku. Vyzkoušejte namísto toho jeden šálek jahod, který obsahuje asi 56 kalorií. Pokud potřebujete přeci jen chuť šlehačky, pak můžete přidat asi ¼ šálku šlehačky ve spreji, ta obsahuje 30 kalorií a 2 gramy tuku. I tak šetříte nějaké ty kalorie.

Udělejte si toust

Bagel obsahuje 354 kalorií a muffin 410 kalorií. Zatímco 2 plátky celozrnného toustu obsahují 164 kalorií. Namísto másla si dejte tvaroh a ihned ušetříte kalorie.

Síla avokáda

Majonéza je skvělá do každého sendviče, můžete si připravovat různé dipy a podobně. Dvě polévkové lžíce majonézy obsahují 115 kalorií a 200 gramů sodíku. Namísto toho využijte avokádo, které je skvělým pomocníkem. Obsahuje pouze 80 kalorií a spoustu zdravých tuků a živin.

Komentář

  1. Anonymní autore, přečtěte si po sobě ty nesmysly před tím, než to jako článek pošlete na veřejnost, vždyť je to ostuda.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno