Snažíte se ve své domácnosti udržovat pořádek a nedat tak bakteriím žádnou šanci. Pravidelným vytíráním, praním, převlékáním postelí, mytím nádobí, celé kuchyně, vysáváním a dalšími drobnými pracemi dáváte bakteriím jasně najevo, že u vás se jim líbit nebude, u vás jim rozhodně nevystavíte povolení k trvalému pobytu.
Pravidelný úklid bohužel nestačí
Máte také vyhrazený jeden den v týdnu, kdy se věnujete pouze úklidu? Čas od času vás a vaší domácnost čeká generální úklid, kdy se vše srovná v šatníku, utře se prach na místech, která nejsou tolik vidět a vytřídí se přebytečné věci, které pak putují do kontejneru. Víte, že v matraci se mohou usídlovat roztoči, proto jí pravidelně čistíte, perete potah a toaletu je potřeba drhnout opravdu pořádně.
Stále však existují ve vaší domácnosti místa, kterým je nutno věnovat „péči navíc“ protože se na nich udržuje spousta bakterií. A dokonce se na nich objevuje daleko víc bakterií, než byste možná čekali. Pojďme se nyní společně podívat, na jaká místa je dobré dávat si pozor a které nepřehlédnout.
Ovladač na televizi
Sedíte doma, na pohovce a sledujete televizi. Sledovaný film skončí a vy saháte po ovladači, protože si chcete přepnout televizi na jiný program. Následně touto rukou zalovíte v míse s popcornem a může být zaděláno na nějaké to nepříjemné onemocnění. On totiž ovladač na televizi je místem, kde se shlukuje spousta bakterií. Možná ještě víc, než si myslíte.
Dle studií je na ovladači podobné množství bakterií jako na záchodovém prkýnku. To má v domácnosti 50 až 300 bakterií na plochu o velikosti 3 x 2 cm v porovnání se 70 bakteriemi u ovladače.
Během dne na něj sahá spousta lidí a víte, jestli si své ruce před použitím umyli? Navíc, dálkový ovládání může často spadnout na zem, někdy umí velmi nešikovně zapadnout za pohovku, kde je spousta prachu. Kromě toho se může dostat pod pohovku, za televizor, do míst, která pravidelně neuklízíte nebo jej do svého pelechu může, v rámci hry, odnést váš čtyřnohý mazlíček.
Někdy se prostě televizního ovládání dotknete špinavýma rukama, děti přepínají často programy rukama upatlanýma od čokolády, chipsů a to vše uplívá na ovládání, které je pak doslova množírnou pro spoustu bakterií a mikrobů. Zapřemýšlejte, kdy naposledy jste čistili dálkové ovládání? Obvykle, když je špinavé jej jen otřete a položíte zpět na stůl. Mnozí si dokonce s hrůzou uvědomí, že tuto činnost vůbec nedělali.
Televizní ovládání v hotelích
Také dálkové ovládání v různých hotelích, penzionech, ale také na návštěvách nebývají vždy nejčistší. V různých ubytovacích zařízeních je obvykle nečistí a často se tak označují za jednu z vůbec nejšpinavějších věcí v hotelových pokojích. Nemusíte však panikařit nebo se vůbec nedotýkat televizního ovládání. Není to nic, co nemůžete jednoduše napravit. Stačí několik tahů čisticím ubrouskem a máte po starostech.
Čištění věnujte důkladnou péči, nestačí ovladač jen obyčejně přetřít ubrouskem nebo vlhkým hadříkem. Bakterie se nejčastěji objevují právě mezi tlačítky, v mezerách, do kterých se při běžném úklidu nemusíte vždy dostat. Můžete vyzkoušet čisticí ubrousky, které se mohou dostat právě do těchto spár či do čisticího prostředku namočit vatové tyčinky do uší a s jejich pomocí důkladně vyčistit dálkové ovládání. Bakterie tak vyhostíte a pravidelným čištěním udržíte dálkové ovládání čisté a bezpečné nejen pro vás, ale zejména pak pro děti.
Klávesnice, telefon či kuchyně
V kuchyni jsou velmi rizikové přípravné plochy, tedy místa, kde pracujete s potravinami, krájíte je a podobně. Když tuto plochu přetřete houbičkou na nádobí, která sice slouží k mytí, ale sama není samočisticí, pak bude kuchyň semeništěm bakterií. Klávesnice je velmi častým místem, kde se bakterie objevují. Podobně je na tom také mobilní telefon, který je často v kapsách, pokládáte jej na různá místa, spadne vám na zem, půjčíte do rukou dětem či cizím lidem. A bakterie se množí, množí a množí.