Organizace šatníku: Držte se těchto jednoduchých rad!

Říkáte si, že by váš šatník potřeboval reorganizaci? Máte příliš mnoho oblečení, nové si nemůžete koupit. To chce změnu! Všichni okolo vás vám říkají, že máte příliš mnoho oblečení a i vy sami cítíte, že by bylo dobré zavést v šatníku menší řád. Už ztrácíte přehled, jaké oblečení máte a jaké ne.

Buďte nekompromisní

Při reorganizaci šatníku musíte být nekompromisní. Už nyní vám je jasné, že se budete muset něčeho zbavit. Ne všechno si můžete nechat, protože některé kousky vám mohou být malé, velké, někde se objevují žmolky, barvy blednou, některé kousky „zdobí“ být menší či větší díry. Pokud má být reorganizace šatníku opravdu důsledná, pak se musíte vzdát i oblíbených kousků, pokud už vypadají hodně použitě.

Následně udržujte svůj šatník vždycky uspořádaný, dávejte pozor, aby se nestal skladištěm. Jinak můžete reorganizaci šatníku pořádat pravidelně, každého půlroku nebo rok. A nyní už k samotnému procesu. Vytvořte si dostatek prostoru a celkem čtyři hromádky. Klidně si je označte slovy jako PRODEJ, MOŽNÁ, NECHAT a VYHODIT.

NECHAT – kategorie, do které dáte asi nejvíc kousků. Zde patří takové oblečení, které aktivně nosíte, které vám sluší, je vám dobré a není nijak poškozeno či mu nechybí knoflík. Rozhodujte se opravdu pečlivě, jinak celá reorganizace nebude mít smysl.

VYHODIT – do této kategorie patří všechno, co je obarveno, špinavé, opotřebované nebo roztrhané (výjimka jsou roztrhané džíny). Takové věci je naprosto zbytečné skladovat, jen vám zabírají místo, které můžete věnovat novým kouskům oblečení.

PRODEJ – sem zařaďte všechny kousky, které jsou vám velké, malé nebo ty, které už jednoduše nebudete nosit, a jsou stále v dobrém stavu. Vy si tak přijdete na nějakou menší finanční kompenzaci a oblečení ještě dál udělá někomu radost.

MOŽNÁ – kategorie asi nejožehavější. Přidávejte zde oblečení, které je v dobrém stavu, ale vy nevíte, jestli se vám líbí nebo ne, jestli se k vašemu šatníku hodí. Nechovávejte zde oblečení, do kterého „možná jednou zhubnete.“ Tuto kategorii dejte na dno skříně nebo do pytlů.

Vše zpátky

Jakmile svůj šatník takto roztřídíte, věci, které si chcete nechat, uložte zpátky do skříně. Ovšem podle určitého řádu. Trička hezky složte, věnujte jim speciální přihrádku, podobný prostor věnujte riflím. Topy, halenky a sukně pověste na věšák. Zkrátka vše má své místo.

Co vyhodit a co ne?

Kladete si tu důležitou otázku co vyhodit ze šatníku a co ne? Pak si dejte jednoduchou otázku, nosili jste daný kousek v loňském roce? Ne? Pak už to pravděpodobně nikdy nosit nebudete. Výjimku samozřejmě mají plesové šaty či šaty, které nosíte párkrát za rok do divadla, na svatbu a podobně. Existuje kousek, ke kterému máte speciální vztah? Pak jej uchovejte, ale ne ve skříni.

Co vyhodit?

Máte ve skříni kousky, kterým chybí knoflík nebo se zadrhává zip? Je jednoduché to vyměnit? Tak to udělejte a oblečení můžete nosit dál. Jestliže je v oblečení díra nebo je opotřebováno, pak bez milosti do koše!

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno