Opakované použití plastových lahví: Jak to vlastně je?

plastové lahve použití

V rámci šetrnosti k planetě využíváte jednu plastovou láhev opakovaně. Nalijete do ní vodu poté, co jednu várku dopijete. Opakované využívání plastových lahví se přímo nabízí, nechcete přeci kupovat neustále nové a nové nápoje, pokud pijete vodu, pak stačí jednoduše otočit kohoutkem a již prázdnou láhev naplnit. Nicméně odborníci varují před tímto postupem. Za lahve na jedno použití se totiž dál už neručí.

Opotřebovaná PET láhev může být problém

Sice chcete šetřit životní prostředí a k tomu dodržujete pitný režim, což je určitě dobře, ale ve chvíli, kdy plníte jednu plastovou láhev několikrát za sebou, můžete se vystavovat látkám, které nejsou pro vaše tělo přínosem. Vinu na tom celém nese bisfenol A, který je znám pod zkratkou BPA. Právě tato chemikálie se používá při výrobě plastů, a jestliže jste se někdy dostali do kontaktu s dětskými lahvičkami, můžete na nich vídat nápis bez BPA, tedy bez bisfenolu A. Tak se to alespoň prezentuje.

Světová zdravotnická organizace (WHO) by měla zahájit prozkoumání potenciálních rizik, které sebou nesou plastové láhve. Uvolňují se skutečně při opakovaném používání do vody? Nebo jde jen o další mýtus, který se vymyslel, aby se prodávalo víc a víc nápojů, čímž se samozřejmě zvýší zisky? Jsou tedy skutečně nebezpečné? Na to asi neexistuje jednoznačná odpověď, protože neexistují žádné podložené studie, které by ukázaly na škodlivost plastů na lidské zdraví.

Opakované použití se netestovalo

O tom, že opakované používání plastových lahví může mít na lidské zdraví negativní vliv, se spekuluje již delší dobu. Pro opakované používání se plastové lahve netestují, takže nikdo nemůže říci, že jsou škodlivé, ale také nikdo nemůže říci, že škodlivé nejsou. Ti, kteří plní plastové lahve nemohou vědět, na co jejich zákazníci a koncoví uživatelé budou lahve používat, co do nich budou dávat, zda se použije mléko, petrolej či jakékoliv jiná tekutina.

Vyhnout se PET lahvím? Nebo je naopak používat? To je pravděpodobně otázka, na kterou si lidé budou muset odpovědět sami. Výrobci se stále snaží vyvíjet nejmodernější technologie, které by jim umožnili vyrábět obaly v souladu s přírodou. Uvidíme, zda se jim to podaří a za jak dlouho.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno