Nové poznatky z USA o vysokém krevním tlaku: Co pro vás znamenají?

Nová americké poznatky pro detekci a léčbu vysokého krevního tlaku vedou k tomu, že mnohým američanům bude nově diagnostikováno toto onemocnění. Jde o civilizační chorobu, která je naprosto běžná, ale potenciálně může ohrozit váš život. Co to znamená pro vás? Jak to může ovlivnit život dalších lidí?

Co je to vysoký krevní tlak?

Krevní tlak je vlastně síla, kterou působí krev na stěnu cévy jíž protéká. Charakterizují ho dvě hodnoty – horní a dolní. Horní hodnota udává tlak v okamžiku, kdy srdce stahuje a vypuzuje krev do tepen. Dolní hodnota ukazuje tlak, kdy srdce mezi dvěma stahy chvíli odpočívá a krevní tlak tak klesá.

Když je krevní tlak vyšší než normální, pak se označuje jako vysoký. Odborně se tomu říká hypertenze. To může poškodit cévy, což vede k infarktu, mrtvici, nemoci ledvin a dalším nemocem, které vážně ohrožují lidské zdraví. Vysoký krevní tlak je hlavním rizikovým faktorem pro kardiovaskulární onemocnění a je jednou z hlavních příčina smrti na celém světě. Uvádí se, že ročně na toto onemocnění zemře až 17,7 milionů lidí ročně.

Nové poznatky o krevním tlaku

Americká kardiologická asociace a The American College of Cardiology vydali nové poznatky o vysokém krevním tlaku. Jde v podstatě o první aktualizaci za takřka patnáct let. Dřívější oficiální směrnice zveřejněné v roce 2003 považovaly za hypertenzi krevní tlak rovný nebo vyšší než 140/90. Nyní tyto poznatky definují vysoký krevní tlak jako rovný nebo vyšší než 130/80. Jde tak o podstatný pokles a díky tomu bude asi polovině populace Spojených států amerických diagnostikována hypertenze.

V České republice je podobnou autoritou Česká kardiologická společnost, která vydává mnoho doporučení. A vysokým krevním tlakem se zabývá i samostatná Česká společnost pro hypertenzi. Ta uvádí, že krevní tlak měřený v ambulanci lékaře by měl být pod 140/90 mm Hg. Naopak krevní tlak, který si měříme doma by měl být už pod 135/85 mm Hg.

V ČR má vysoký krevní tlak asi 40% obyvatel ve věku od 25 do 64 let. Velký nárůst potom pozorujeme u vyšší věkových skupin, kdy muži  ve věku od 55 do 64 let mají v 72%  vysoký krevní tlak. U žen je to o trochu méně, a to 65 %.

Dobrou zprávou je, že vysoký krevní tlak je možno ovládat a trvale jej udržovat v nižších hodnotách. Stačí k tomu změna životního stylu, cvičení, správná strava nebo také léky. Prvním a důležitým krokem ke správné léčbě je vůbec určit, že tímto onemocněním trpíte. Hypertenze se totiž v počátku neprojevuje žádnými příznaky. Česká společnost pro hypertenzi uvádí, že 25% nemocných o této chorobě vůbec neví. Jediným způsobem, jak jej diagnostikovat, je pravidelně kontrolovat krevní tlak.

Je velmi důležité šířit povědomí o vysokém krevního tlaku. Lékaři a další zdravotníci se snaží varovat lidi, aby se zaměřili na své zdraví, zejména pak na vysoký krevní tlak. Mnohdy to může dokonce zachránit život!

Jak léčit vysoký krevní tlak?

Jestliže je váš krevní tlak ve vyšších hodnotách, je dobré zajít si k lékaři a začít tento problém řešit. Zejména objevují-li se další rizikové faktory pro kardiovaskulární onemocnění jako například vysoký cholesterol, kouření, cukrovka nebo chronické onemocnění ledvin a podobně.

Mnoho lidí může snížit svůj krevní tlak už jen tím, že se zaměří na životní styl a změní jej. To znamená například snížit příjem soli, redukovat hmotnost, minimalizovat stres, začít konzumovat zdravé potraviny, ovoce a zeleninu nebo začít pravidelně cvičit. Pokud to nestačí, pak je nutno nasadit léky pro léčbu vysokého krevního tlaku. Léčba je individuální, přizpůsobuje se každému pacientovi na míru.

 

14 Komentáře

 1. Je to jednoduché: Tímto tahem si farmaceutické firmy zněkolikanásobily klientelu a hlavně své zisky. A my jim to žereme i s navijákem.

 2. Hlavním důvodem těchto nových „vědeckých zjištění“ je zvýšení počtu pacientů, nikoliv nemocných. A každý další pacient je zdrojem příjmů pro zdravotnictví a farmaceutický průmysl.

 3. Bohužel nepočítejte s tím, že vám bude lékař nějakým způsobem léčit hypertenzi. Ani se nebude namáhat hledat důvod – diagnostikovat, proč u vás k hypertenzi dochází . Napíše vám prášky a „nazdar“. Ty už podle něj budete muset brát a do konce života… Bohužel, tak to u nás funguje.

  • Vysoký krevní tlak nemusí být nemoc, ale může být symptomem jiné nemoci, například chronické infekce, jak jsem to měl já. Ale doktoři(až na vzácné výjimky) chronické infekce zpochybňují a neřeší, přitom by se jejich léčbou mohli lidé trvale uzdravit a nemuseli by celoživotně užívat udržovací „léky“ na potlačování symptomů.

 4. Prectete si prosim jine nazory ohledne noveho doporuceni americke asociace. Vysledkem doporuceni je, jak je spravne uvedeno v tomto clanku, ze desitky milionu obyvatel USA spadne do kategorie hypertenze a budou jim predepisovany leky. Otazkou je, zda tyto leky jsou nezbytne a zda vice pomohou, anebo take prispeji k jinym chorobam z duvodu vedlejsich ucinku.
  Nicmene je jasne, ze toto pomuze navysit zisky farmaceutickych firem a otazkou neni zda tyto firmy nejakym zpusobem ovlivnily takovy stav veci. Sila lobby farmacie v USA je obrovska a tato lobby prispiva k takovym diskusim.

 5. americke farmaceuticke spolocnosti asi nemaju dost velke zisky ked vyvinuli obrovske usilie na zmenu tabuliek hodnôt krvneho tlaku – takto budu mať istých 70% popolácie ! Nejde o nic ine len o PRACHY A ZISKY !

 6. Lékaři hypertenzi neléčí, jen si mastí kapsy.Hypertenzi léčí chilli, hořčík, draslík, lecitin a u některých železo. Omezení kávy, omezení soli, cvičení moc nepomáhá.

  • Hlavně je asi potřeba snížit cholesterol když chci snížít krevní tlak – jak na snížení cholesterolu? Dietou?

  • Vladimír
   Co takhle užívat přírodní produkty,homeopatické tinktury…květ černého bezu,kaštan,jinan dvoulaločný,hloh…je jich celá řada jen si vybrat ten správný druh.

  • naprostý souhlas,,Měl jsem tlak 168 na 115..Stouplo mě to po tom,co jsem asi po 35 lelch kouřit.Od te doby baštím prášky..Ale take jsem hodně omezil kafčo,,sůl začal jsem cvičt a hlavně jsem začal baštit chilli papričky..kapsaicin je opravdu učinný..Potvora pálí to,ale věřím,že to“desinfikuje“ organismus.Když se třeba říznu na ránu naliji desinfekci,,tak to taky páli..Takže se pokud se kapsaicim dostane stravou do celého těla,,tak he čisti a desinfikuje..To je aspon můj laický názor..Jednou mě bolelo v krku,,ale tak,že jsem se už chystal k lékaři..A to opravdu nemusím…Tak jsem si řekl,že to ?vypálím „chilli papričkou.Hodil jsem do sebe Kajenský pepř cca 50000 SHU..pokousal jsem ho ono mě to podlomilo kolena a nějaký čas jsem lozil po kolenách kašlal,,škytal a ja nevím co ještě..Bolelo to opravdu víc než normálně.Ale mlíkem jsem to nezapil..Nejsem přece nějaká holčička..Po dvou hodinách jsem si nespoměl,že mě v krku bolelo..

 7. jak já sám poznám jestli mohu vysadit různé prášky,když malinko se mi zvedne tjak,okamžitě mi lékař přidá další.

 8. Myslete si co chceta. Mám zvýšený tlak a léky beru. Taky se mi dlouho nechtělo, hodnoty nebyly nijak vysoké. Stačila mi mozková mrtvice mého bratra z neléčeného vysokého tlaku. Takže asi tak, Xenie

 9. ziju v usa a mam taky vysoky tlak, prasky stoji stejne jak v CZ kolem $3-4 ty levnejsi a i s nejlevnejsim pojisteni tady sezenete neco zdarma , tak nechapu jak tady komentujete

 10. jak tady komentují, jak už tady někdo psal že doktoři nezjištují z čeho asi je vysoký tlak z čeho by to mohlo být nezjištují příčinu ale rovnou píšou prášky a to i několik, ale že mají vedlejší účinky nebo že škodí jiným orgánům to už je netrápí

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno