Nestyďte se za hemoroidy! Nejste v tom sami a léčba není drastická.

Hemoroidy jsou životní komplikací, za kterou se mnoho nemocných zbytečně stydí. Spousta lidí se bojí vyhledat lékařskou pomoc, přitom léčba není nijak drastická, naopak zaznamenává vysokou úspěšnost. Navíc, jak statistiky ukazují, hemoroidy trpí stále více lidí všeho věku. Podívejte se tedy s námi, jak si s hemoroidy poradit a co jsou vlastně zač.

Co jsou hemoroidy zač?

Navzdory přesvědčení mnoha lidí, hemoroidy jako takové máme, stejně jako například slepé střevo, všichni. Problémy s nimi však má jen někdo, konkrétněji obtěžují skoro každého druhého třicátníka a u lidí nad čtyřicet let se objevují prakticky bez výjimky. Neseznámí se s nimi jen ti nejšťastnější.

Hemoroidy jsou, ve zkratce, cévní pleteně v oblasti konečníku. Pleteň se pak skládá z drobných tepen, které do oblasti přivádějí krev, a z žilek, které ji odvádějí. Jestliže je všechno v pořádku, krev do řitní oblasti přitéká a zase odtéká bez problému. Jakmile se tento systém poruští, přichází potíže s hemoroidy. Toto onemocnění je velice časté, ale pacienti obvykle s lékaři řeší pouze skutečně nesnesitelné případy. Překonání studu je hlavním důvodem, proč se lidé do ordinace nevypraví dříve. Naopak je do ní dokáže nahnat strach, například obavy z rakoviny tlustého střeva. Přitom včasný zásah lékaře vám může zkrátit nejedno trápení.

Náchylnost ke vzniku hemoroidů

Přestože je toto onemocnění rozšířené napříč populací, některé skupiny lidí jsou k jejich vzniku náchylnější. Často zde funguje dědičnost, v tomto případě tenkostěnné rektální žíly, nebo také tělesná konstituce – otylejší lidé budou mít hemoroidy s větší pravděpodobností. I životní styl můžeme za obtíže „vinit“. Sedavé zaměstnání, cyklistika, nebo zvedání těžkých vah v posilovně onemocnění přímo nahrává, stejně tak strava s nedostatkem vlákniny nebo malý příjem tekutin. Pít dostatek vody je nutné, jinak je stolice tužší a s větší pravděpodobností poškodí anální kanál. U žen může být příčinou rozvoje této nemoci těhotenství, jelikož při něm dochází ke zvýšení tlaku v žilách pod vyvíjejícím se plodem, to znamená i v žilách rektálních. V nejhorších případech může jako překážkou správného odtoku krve být i nádor v malé pánvi, to už je ovšem extrémní případ.

Hemoroidy často vznikají vlivem špatného životního stylu a nedostatečné hygieny.

Jak hemoroidům předcházet?

Riziko onemocnění hemoroidy se dá zmírnit stravou, která je bohatá na vlákninu a dostatečným pitným režimem. Vláknina totiž udržuje správnou funkci střev, stejně jako pravidelné vyprazdňování. Omezit by se měly odvodňovací nápoje, jako je káva nebo alkohol, a v případě obezity je doporučena rozumná dieta a dodržování zdravého tělesného pohybu. V neposlední řadě je třeba také dbát na hygienu v řitní oblasti (teplá koupel je lepší než sprcha) a mít možnost nosit volné oblečení.

Jak hemoroidy poznat – Příznaky a projevy

Hemoroidy dělíme na vnější a vnitřní. Oba druhy mají svoje specifika a různě se rozpoznávají, ale hlavní rozdílem mezi nimi je bolestivost. Vnější hemoroidy se vyskytují v oblasti, kde je mnoho nervových zakončení, která tak můžou vést informaci o bolesti. Vnitřní hemoroidy však kolem sebe taková nervová zakončení nemají, tedy nebolí. To ale neznamená, že jsou méně nebezpečné, spíše naopak.

Vnější hemoroidy

Tento typ hemoroidů se nachází na zevním povrchu konečníku nebo o něco málo hlouběji, tedy těsně před řitním otvorem. Normálně jsou hemoroidy umístěny cirkulárně kolem ústí konečníku a jsou nebolestivé, měkké a nekrvácí. Pokud je něco špatně, projevuje se to vznikem většího bolestivého uzle. V něm dochází k nahromadění sražené krve. Takový uzel se obyčejně po několika dnech svraští, krevní sraženina se vstřebá, a po uzlu zbyde jen kožní výchlipka. Kožní výchlipka nebolí, ale může značně ztížit hygienu v oblasti kolem řitního otvoru, a to opět zvyšuje riziko dalšího vzniku hemoroidů v budoucnu. Je proto rozumné nechat vše na lékaři, který může tuto kůži chirurgicky odstranit.

Může však nastat i druhá, nepříjemnější varianta: uzel praskne a sražená krev se z něj vyprázdní. V tomto případě je obzvláště důležité dbát na hygienu kolem řitního otvoru, protože hrozí riziko zanesení infekce do rány po prasklém uzlu. Kromě toho pacienti také často pociťují tlak v anální oblasti a prasknutí bývá popisováno v podstatě jako úleva.

Svou potřebu nezadržujte – situace se tím ještě několikanásobně zhorší.

Vnitřní hemoroidy

Druhý typ hemoroidů se typicky nachází hlouběji v análním kanálu. Ve výjimečných případech může být zcela bez příznaků, ale většinou se projevuje krvácením. Krev je jasně červená a nejpatrnější je při odchodu stolice. Vy si krve nejspíše všimnete buď na toaletním papíře, nebo v případě, že je krve více, může z řitního otvoru odkapávat přímo do toaletní mísy.

V pokročilejším stádiu onemocnění nastupuje prolaps – jedná se o vyhřeznutí hemoroidů. Žíly naplněné krví vyhřeznou a buďto se samy zasunou zpět, nebo musí být manuálně zasunuty prsty nemocného. Přidruženým problémem k prolapsu je také zánět pokožky v okolí řitního otvoru, neboť je při něm produkovaný hlen se zbytky stolice a ten způsobuje vlhkost a následné podráždění.

Stupně vnitřních hemoroidů

Vnitřní hemoroidy by se ve svém průběhu daly rozdělit na 4 stupně. Pamatujte, že čím dříve se vypravíte s obtížemi k lékaři, v tím dřívějším stadiu hemoroidy zachytíte, a bude jednodušší je odstranit.

  1. Hemoroidy o sobě dávají vědět krvácením samotným
  2. Dochází k prolapsu – vyhřezávání hemoroidů, ale ty se samy vrací
  3. Hemoroidy se při prolapsu samy nevrací, navíc vyhřezávají i při běžných denních situacích, jako je chůze nebo například zakašlání
  4. Hemoroidy jsou vyhřezlé trvale a už není možné je vrátit zpět, přidává se vlhkost v oblasti řitního otvoru

Hemoroidy v těhotenství

Ženy na hemoroidy obecně trpí častěji a hlavní příčinou bývá těhotenství. Plod v děloze vyvíjí tlak na okolní tkáně a na dolní dutou žílu. Do této žíly proudí krev z dolních končetin, jejím stlačením se zpomaluje prokrvování a tělo oteče. Hemoroidy jsou tudíž typické až ve třetím trimestru a někdy dochází ke vzniku i po porodu během šestinedělí. Na jejich vzniku se podílí i situace, pokud žena v těhotenství často trpěla na zácpy. Dobrou zprávou je, že jestliže jste netrpěla hemoroidy před těhotenstvím, je velká šance, že se stav samovolně zlepší a nebude nutné jej konzultovat s lékařem.

Léčba hemoroidů

Léčba hemoroidů má několik možností: buďto konzervativní léčbu, nebo ambulantní zákroky a v nejhorším případě operace.

Konzervativní léčba v sobě skrývá především výše zmíněné zásady prevence: hygiena v oblasti řitního otvoru, dostatečný příjem tekutin a zařazení více vlákniny do stravy. Napomoci mohou i koupele z odvaru z dubové kůry nebo masti či čípky. Konzervativní léčbu hemoroidů lze však aplikovat jen zřídkakdy. Jestliže už onemocnění dokážeme bezpečně rozpoznat a způsobuje nám problémy, nejspíše si s konzervativní léčbou hemoroidů nevystačíme.

Ambulantní zákroky se využívají na většinu hemoroidů, lze je tak velice dobře přelstít, a navíc nejsou zákroky nikterak invazivní: obejdou se bez anestezie, nevyžadují pracovní neschopnost po zákroku, a co je hlavní, dokáží vyřešit tak nepříjemný problém, jakým hemoroidy dokážou být.

Možností se zde nabízí více. Infračervené paprsky jsou vhodné pro malé hemoroidy do hloubky 3 mm, uzel lze zničit i při kryoterapii mrazem nebo při bipolární koagulaci teplem. U nás je nejrozšířenější metodou takzvaná elastická ligatura – provede se podvázání hemoroidu gumovým kroužkem, hemoroid je tak zaškrcen a odpadá. Po tomto druhu zákroku jsou ještě dva dny cítit tlaky a bolesti v konečníku, potom však problém mizí.

Operace, a především její průběh, určuje lékař podle daného případu. Nabízí se zde mnoho metod, ať už laserem nebo skalpelem, které jsou proti hemoroidům velice účinné. Zásah do organismu je větší, operace se tedy uplatňují většinou na těžší nebo komplikované případy.

Jak si sám pomoci – domácí léčba

Než se vypravíte k lékaři, je možné vyzkoušet i domácí léčbu a babské recepty. Obecně se doporučuje buďto chlad nebo teplo – můžete vyzkoušet teplou sedací koupel, kdy dochází k překrvení hemoroidů a vy budete pociťovat tlak, nebo naopak aplikovat led, který ve vnitřních hemoroidech vytvoří sraženinu a sníží tak únik krve z konečníku.

Dále se doporučuje hojná konzumace citrusových plodů, bobulovitého ovoce, třešní, nebo například cibule. Toto všechno obsahuje vlákninu i flavonoidy, které posilují žíly a jsou tím pádem dobré v boji i prevenci proti tomuto onemocnění. Oteklé žíly můžete uklidnit obklady z bezinek – vezměte malé množství bezinek, rozmačkejte je a promíchejte s teplou vodou tak, aby vznikla kašovitá hmota. Tu naneste na gázu a přiložte na několik hodin na konečník.

Co je ovšem ze všeho nejdůležitější: jsou-li vám diagnostikovány hemoroidy, musíte zabránit jejich každodennímu dráždění. S potřebou neotálejte a neseďte na toaletě příliš dlouho. Tlak na konečník způsobí zvětšení hemoroidů, proto se snažte zpravidelnit svůj denní vylučovací rytmus. Ulevit mohou i krémy nebo vložky se znecitlivujícím účinkem, nebo výměna toaletního papíru za vlhčené ubrousky.

Volně prodejných léků na hemoroidy se vyskytuje na trhu více než dost, příkladem je Hemostop Gel s alantoinem (regenerační účinky), na zevní použití pak Ruticelit krém s výtažky z léčivých rostlin. Dobré recenze mívá i roztok Hemoran. Volně prodejné léky nejsou spolehlivým nahrazením návštěvy lékaře, ale než k ní dojde, mohou vám ulevit.

Když se hemoroidy zkomplikují

Bohužel má léčba hemoroidů i své známé a časté komplikace. Ty se pak řeší akutní operací.

  • Trombóza – Objevuje se, jedná-li se o vnitřní hemoroidy. Krev přebývající ve vnitřní cévní pleteni se srazí a vyvolá tak zánět celé oblasti. Hemoroid se zvětší, dráždí nervová zakončení a dochází ke křeči. Kvůli trombóze je pak znemožněno vyšetření hemoroidů pohmatem přes konečník.
  • Strangulace – Hemoroidy, zvětšené a zanícené, vyhřeznou z konečníku, ale místo aby se vrátily zpět, dojde ke stahu svěrače. Návrat je znemožněn a nastává takzvané uskřinutí hemoroidálních uzlů.
  • Profuzní krvácení – K tomuto krvácení dochází po obtížném vyprázdnění. Jestliže trpíte chudokrevností, můžete se takto častou ztrátou krve dostat do ohrožení.

Důležité je si uvědomit, že hemoroidy jsou onemocnění jako každé jiné a nemusíte se za ně stydět. Statisticky jimi trpí čím dál více lidí již od daleko mladšího věku než dříve, a lékařská pomoc je v tomto případě téměř vždy nutná. Čím dříve se pustíte do řešení nepříjemných obtíží, tím rychleji a snáze bude vše za vámi.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno