Nepříjemný zápach z úst: Proč se to vlastně děje?

Věděli jste, že víc než pětina lidí v České republice trpí zápachem z úst, ale bohužel ne každý ví, že tento problém má? Velmi delikátní věc, která trápí spoustu lidí. Zažili jste také, že se k vám někdo naklonil nebo na vás mluvil a z úst se mu linul nepříjemný zápach? V takovém případě, pokud se to opakuje, přemýšlíte, jak taktně naznačit a říct druhému, že mu páchne z úst. To jsou věci, které se neříkají úplně snadno.

Nepříjemný zápach z úst

Občas se to stane každému, měl moc kořeněný nebo česnekový oběd, nestihl si ráno vyčistit zuby a zápach z úst je na světě ihned. Většinou se tak stává jen výjimečně a problém vyřešíte žvýkačkou, větrovým bonbonem nebo ústní vodou. Když se tak děje systematicky a pravidelně, je nutno se nad tím zamyslet. Spousta lidí si proto myslí, že stačí pravidelně čistit zuby a tím pádem je po problému.

Bohužel to tak není, i když pečujete o zuby, pravidelně je čistíte a používáte také ústní vodu, je mnoho příčin, které tento problém způsobují. Zápach z úst mohou způsobovat drobnosti a maličkosti, může to být však také známka toho, že se v těle děje něco špatného, že s vaším zdravím není něco úplně v pořádku. Kde všude může být problém a proč vlastně zápach z úst sužuje právě vás?

Držení nejrůznějších diet

Hubnutí je věc, kterou řeší nejen ženy, ale také muži. Pro některé je to běh na dlouhou trať a není to vůbec jednoduché. Některé diety a až příliš prudké změny stravy mohou mít vliv na váš dech. Podle National Marketing Institute tímto problémem trpí lidé, kteří drží diety zaměřené na nízký obsah sacharidů. Vliv mohou mít také nejrůznější detoxikační kúry, kdy se tělo zbavuje škodlivých látek a to se může projevit také na dechu.

Konzumace léků

Jde nejčastěji o léky, které se užívají na alergie, deprese, vysoký tlak nebo také některá antibiotika. Jde o léky, které vysušují sliznice a produkce slinných žláz má vliv na nepříjemný zápach z vašich úst. Není to žádná tragédie, dodržujte pravidelný pitný režim.

Velmi aromatická jídla

O česneku nebo cibuli se ví, že způsobují nepříjemný zápach z úst. K těmto potravinám se přidávají také aromatické sýry, velké množství alkoholu nebo také velké množství kávy. Pokud kouříte, je dobré odložit také cigarety, protože ty rozhodně k příjemnému dechu nepřispívají.

Bakterie v ústech

Souvisí to s absencí čištění zubů nebo s nesprávným čištěním zubů. Mezi zuby se mohou uchovávat kousky jídla, které jsou ideální pro bakterie a ty také tvoří zápach z úst. Špatným dechem mohou trpět také lidé, kteří mají svůj jídelníček založený na vysokém příjmu bílkovin.

Zdravotní problémy

Když je zápach z úst dlouhotrvající a nepomáhá pravidelné a správné čištění zubů nebo změna jídelníčku, může za tím být něco vážnějšího, co souvisí s vaším zdravím. Může to poukazovat na nemoci trávicího traktu, záněty dýchacích cest, problémy se zuby – například zubní kámen a podobně. Často se objevuje typický acetonový zápach a to může signalizovat například cukrovku.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno