Jde o poruchu vašeho zažívání, kdy se velmi často vyprazdňujete. Na rozdíl od klasické stolice, je tato řídká až vodnatá. Určitě už každý z vás tento problém někdy zažil a všichni vědí, že to není nic příjemného. Neustálé běhání do koupelny, křeče, bolesti břicha a přetrvávající nutkání chodit na toaletu znovu a znovu a znovu. Jako průjem se označuje neforemná nebo vodnatá stolice, která nutí k návštěvě toalety víc než třikrát denně.
Střevní problémy
I tak se dá nazvat průjem o něco kulantněji. Pravdou je, že kdokoliv, kdo jej někdy zažil, snaží se ho co nejrychleji zbavit. Nemusí vám jednoduše sednout kombinace jídel, kterou zvolíte a dáte svému tělu, může to být například lehčí otrava jídlem, sníte něco, co tělo nepřijme a podobně. Bývá také doprovodný projev mnoha nemocí a často se stává jedním z hlavních symptomů stresu, úzkosti nebo nervozity.
Zastavit průjem lze s pomocí klasických léků, které si koupíte v kterékoliv lékárně. Většinou jsou účinné a zaberou do několika hodin a vám se trochu uleví. Když však nechcete zkoušet chemické preparáty a raději nejdřív vsadit na přírodu nebo babské rady, můžete. Přinášíme pár osvědčených receptů, které mohou pomoci. Jak se průjmu účinně zbavit?
Borůvky
Jsou přírodním zdrojem antioxidantů a mají desinfekční účinky, což může pomoci. Rovněž pomáhají zastavovat průjem, můžete je konzumovat čerstvé, zavařené nebo rozmražené.
Banán
Banán obsahuje vlákninu a hořčík, proto je doporučen nejen pro dospělé, ale také pro děti. Rozmačkejte jej a po malých dávkách konzumujte minimálně pětkrát denně.
Černý nebo mátový čaj
Černý čaj si neoslaďte a v průběhu dne popíjejte,. Pro zastavení průjmu se využívá už řadu let. Mátový čaj má zase uklidňující efekt pro střeva a tělo.
Heřmánkový čaj
U čaje ještě chvíli zůstaneme. Obecně má heřmánek desinfekční účinky, můžete si připravit tento čaj, který pomůže očistit tělo a zastavit nepříjemné střevní problémy.
Vyhněte se jídlu
Při průjmu se velmi často doporučuje nic nejíst. Je to celkem logické, pokud v těle máte nějaké bakterie, pak je nutno se jich zbavit a ne je neustále podporovat novým a novým jídlem. Vyhněte se například i suchému pečivu nebo piškotům. Jeden den bez jídla tělu neublíží.
Dodržujte pitný režim
To je klíčové, protože při průjmu z těla odchází spousta tekutin a může snadněji dojít k dehydrataci. Popíjet můžete výše zmíněné čaje, obyčejnou vodu nebo minerálku (musí být bez bublin). Někdo vsází také na coca-colu, která by měla určité žaludeční problémy lepšit, ale u průjmu nemusí fungovat.
Rýže a suchary
Po odeznění průjmu je dobré mít se na pozoru a jíst jen lehkou stravu. Pokud byl průjem opravdu silný, pak je dobré prvních pár dní konzumovat jen suchou rýži nebo suchary. Později přidávejte další potraviny.