Nepříjemný černý kašel: Jak se projevuje a jak na něj vyzrát?

Jistě to znáte i vy. S nástupem chladného podzimního počasí se kašel stane nezvaným a neodbytným návštěvníkem ve vaší rodině. Rok co rok opakující se onemocnění horních cest dýchacích, které přetrvává, ať děláte, co děláte. Pojďte to letos změnit a pořádně se na nezvaného, avšak očekávaného hosta vyzbrojte. Zásobovat se můžete narychlo v lékárně nebo už v létě, kdy se můžete věnovat přípravě domácích pomocníků tlumících nepříjemné zdravotní obtíže. Na podzim a v zimě budete rádi, že je máte připravené k okamžitému použití.

Nebezpečný černý kašel

Doby, kdy byl černý kašel bez nadsázky smrtelným zabijákem bez možnosti léčby, jsou už naštěstí dávno pryč. I dnes se však jedná o velmi nebezpečné původně dětské onemocnění, s nímž si není radno zahrávat. „Zlatou éru“ černý kašel zaznamenal v 16. a 17. století. Stál za rozsáhlými decimujícími epidemiemi ve francouzských i anglických oblastech. Dávivé prokletí pomohla prolomit až vakcína, jež se začala používat na začátku 20. století. Za jejím vývojem a vznikem stál Jules Vincent Bordet, belgický lékař, slavný imunolog a držitel Nobelovy ceny za fyziologii a medicínu.

Černý kašel a jeho příznaky

Poznat tento typ onemocnění v raném stádiu není vůbec jednoduché. První příznaky jsou velmi podobné klasickému onemocnění dýchacích cest. Děti mají rýmu, teplotu, jsou unavené a bez nálady. Lékař, který by dokázal z těchto symptomů diagnostikovat černý kašel na první dobrou, by musel být génius. Právě v tomto ohledu je nemoc tak zákeřná. Než se přehoupne do svého druhého nebezpečnějšího stádia, prakticky nikdo ji nepozná.

S nástupem druhé fáze trvající zhruba měsíc děti trpí suchým, vyčerpávajícím a vysoce dráždivým kašlem. Při takovém záchvatu není výjimkou urputné zvracení a zmodrání obličeje. Podle závažnosti se kašel léčí buď v domácích podmínkách za pravidelné kontroly lékaře, v horších případech i nucenou hospitalizací a nepřetržitou kontrolou pacienta. U malých dětí je hospitalizace nutná zpravidla vždycky. Jediným účinným prostředkem léčby jsou správně aplikovaná antibiotika.

1. Fáze zahrnuje:

  • rýmu
  • teplotu
  • malátnost
  • nechutenství

2. Fázi provází:

  • dráždivý suchý kašel
  • zvracení
  • zúžení dýchací trubice vedoucí k nedostatku kyslíku
  • zmodrání obličeje

Očkování proti černému kašli

Jak již bylo řečeno, černý kašel je nebezpečné onemocnění postihující především děti mladšího školního věku, výjimkou v tomto ohledu však nejsou ani starší děti a dospělí lidé. Jedinou možností, jak se proti vážné a dlouhé nemoci bránit je aplikace účinné očkování. České děti toto očkování podstupují od roku 1958 dokonce povinně na základě nařízení státu. Pro dospělé ale žádný takový zákon neexistuje, takže se k aplikaci očkovací vakcíny musí rozhodnout dobrovolně na základě vlastní vůle. Jedna injekce dokáže dítě ochránit do období dospělosti. Lékařská doporučení proto mluví jasně, každý by se měl nechat přeočkovat alespoň jednou za život, aby tak snížil riziko propuknutí nemoci.

Postup očkování v 6 fázích:

  1. První očkování podstupují kojenci po 9. týdnu života. Očkovací dávka je součástí kombinované a víceúčelové hexavakcíny.
  2. Druhé očkování následuje zhruba 1 měsíc po první aplikaci a je rovněž součástí hexavakcíny.
  3. Třetí dávka se také aplikuje v minimálně měsíčním odstupu od předešlého očkování. Opět se očkuje v rámci hexavakcíny.
  4. Čtvrtá návštěva lékaře by měla být v odstupu nejméně 6, maximálně pak 18 měsíců od 3 aplikace.
  5. Pátou fázi očkování dítě podstupuje mezi 5. a 6. rokem věku. Společně s černým kašlem je zároveň aplikována i vakcína proti záškrtu a tetanu.
  6. Poslední aplikace probíhá ve věku 10 až 11 let. Přeočkovává se rovněž záškrt a tetanus a přibývá očkování proti dětské obrně.
České děti se proti černému kašli povinně očkují už od roku 1985

Ošklivé komplikace

Proděláte-li vy nebo vaše děti černý kašel bez komplikací, můžete děkovat bohu. Většinou se bohužel stává pravý opak. Při vážnějším průběhu nemoci můžete zaznamenat i nebezpečné komplikace.

Nezřídka se stává, že pacient vysílený urputným kašláním, jednoduše omdlí a ztratí vědomí. U dětí může často docházet i k rozvinutí břišní kýly. Ta je způsobena velkou zátěží, kterou musí dítě podstupovat při záchvatech. Při nich si namůže především břišní svaly a kýla je na světě. Nejošklivější komplikací je bezesporu pneumotorax, tedy nahromadění nežádoucího vzduchu v plicní oblasti. Většinou odezní sám, v nejhorších případech je zapotřebí rychlého zásahu odborného lékaře. Někdy se z prodělaného kašle může rozvinout i nebezpečný zápal plic.

Komplikace ve zkratce

  • ztráta vědomí
  • břišní kýla
  • pneumotorax
  • zápal plic

Riziko nakažení

Pravděpodobnost nakažení černým kašlem je v blízkosti postižené osoby vždy vysoká. Jedná se totiž o neobyčejně nakažlivé onemocnění šířící se kapénkami, tedy vzduchovými částicemi. Doporučuje se hodně větrat, mýt si ruce a pokud možno se vyhýbat nakaženým osobám. Nejohroženější skupinou jsou novorozenci, jimž ještě není možné provést veškerá potřebná očkování. Další ohroženou skupinou jsou starší osoby a lidé s chronickými onemocněními dýchacího ústrojí, např. astmatici.

Výskyt černého kašle u nás

Obrovských epidemií černého kašle se už snad nikdy nedočkáme, i tak je ale každoročně se zvyšující počet nakažených alarmující. Zdá se, že očkování pomalu ztrácí na účinnosti a efektivitě, protože kolem roku 2010 stoupl počet nemocných do podobných výšin, jako tomu bylo před 50 lety.

V roce 2013 dosáhl výskyt vrcholu, nakažených bylo až 880. Od té doby nemoc opět útočí a rok od roku je větší počet nakažených. Její zvýšený výskyt zapříčinil důkladnější prohlídky lékařů a znovuotevření tématu této nemoci mezi doktory i veřejností. Opětovný návrat černého kašle může být podle lékařů způsoben nepovinným očkováním v dospělosti.

Jak jsou na tom ve světe

Nejen u nás, i ve světě se zapomenutý černý kašel stává opět nebezpečnou hrozbou. Světová zdravotnická organizace dokonce uvádí statistické údaje, podle nichž této chorobě ročně podlehne až 300 tisíc dětí. A stejně jako u nás tato čísla každoročně rostou.

Ne každý kašel je černý

Typů nepříjemných kašlů je několik typů. Pokud má vaše dítě suchý a dráždivý kašel, nemusí to nutně znamenat to nejhorší. Pokud lékař zkonstatuje, že se o závažnou formu nejedná, můžete se při léčbě uchýlit i k osvědčeným domácím radám a tipům.

Domácí triky na suchý kašel

Cibule s medem

Proslulý sirup z cibule a medu vám pomůže zatočit se suchým kašlem raz dva. Postup přípravy je jednoduchý. Cibuli nakrájíte na kostičky a smícháte ji s medem. Celou směs nalijete ideálně do zavařovací sklenice popřípadě uzavíratelné plastové misky a čekáte tak dlouho, než cibule pustí všechnu šťávu. Takto vyrobený sirup na kašel poté konzumujete v malých, avšak pravidelných dávkách nejlépe několikrát denně.

Jitrocel

Kdo by neznal léčivý jitrocel? Tato nenápadná protizánětlivá rostlinka už vyléčila nepříjemný kašel kdekomu. Jitrocelový sirup byste měli vyzkoušet i vy nebo vaše děti. Těm díky sladké chuti velmi chutná, takže léčení je o to snazší. Sirup si můžete koupit buď v lékárně, nebo si ho vyrobit pěkně podomácku ve vlastní kuchyni. Jak na to?

Jako první vás čeká sběr jitrocelových listů, bez nichž sirup neuděláte. Připravte si velkou nádobu, do které důkladně omyté listy vrstvu po vrstvě stlačujte. Aby byl jitrocelový sirup pořádně sladký, nezapomeňte střídat listy s vrstvami cukru. Až budete mít hotovo, nádobu uzavřete a počkejte, až jitrocel pustí všechnu svoji šťávu. Tu přelijte do lahve a uskladněte na chladném místě nebo v ledničce. Uvidíte sami, že v období zimních chřipek a nepříjemných viróz váš přírodní domácí poklad ocení celá rodina.

Mastné obklady

Pokud suchý kašel zasáhl i průdušky, nejlepším řešením, které v tuto chvíli můžete podniknout je kromě návštěvy lékaře i mastný obklad. Vaše první volba by měla rozhodně padnout na sádlo. Natřete si ho na kůži v oblasti průdušek a nezapomeňte na to, že se musí dostatečně zahřát až zapařit. Je proto dobré, abyste si kolem trupu omotali igelit či potravinářskou fólii. Na ní ještě navrstvěte těsné tričko, popřípadě svetr. Efekt je zaručen a do rána by se vám mělo značně ulevit.

Čaje

Osvědčeným receptem proti kašli jsou silné bylinné čaje. Na léčbu dráždivého suchého kašle se doporučuje několik druhů bylinek. Mezi ostatními zvláště vyniká šalvěj, lípa nebo sléz. Léčivými čaji dokonce zabijete dvě mouchy jednou ranou. Nejen že vás účinně léčí, navíc s jejich pomocí doplňujete potřebné množství tekutin, bez nichž léčba potrvá déle, než je nutné. Absolutně zde platí přímá úměra, čím více tekutin doplníte, tím lépe zvlhčíte nepříjemně podrážděnou sliznici, a tím vším urychlíte i její hojení.

Vezměte lékárnu útokem

Nejste-li vyznavači přírodní medicíny a domácích léčebných přípravků, pak vám zbývá jediná možnost. Nakoupit přípravky proti kašli v lékárně. Zde máte několik tipů, které by vám měli při nepříjemné viróze dostatečně ulevit:

  • Bylinné sirupy – Jsou účinným bojovníkem proti kašli. Pamatujte na to, že čím více bylin obsahují, tím lépe pro vás. Vybírejte proto vždy maximálně přírodní produkty bez zbytečných chemických přísad.
  • Kapičky – Doma je má snad každý. Vyrábějí se pro děti i dospělé. Většinou poskytují velmi rychlou úlevu a zklidnění. Velmi často jsou jediným prostředkem ke klidnému spánku. V noci totiž bývá kašel nejúpornější a vy se vyspat potřebujete, protože bez dostatečného odpočinku se nemáte šanci uzdravit.
  • Bonbónky – Asi nejoblíbenějším prostředkem jsou různě ochucené či přírodní bonbónky, které zvlhčují podrážděný krk a zároveň uvolňují účinné léčivé látky. Některé dokonce působí jako lokální anestetikum, takže nejen, že pomůžou od kašle, zároveň s tím, vám bolavý krk znecitliví a poskytnou tak okamžitou úlevu od obtíží.
  • Léky – Tabletky proti kašli bývají zpravidla na lékařský předpis. Pokud váš ošetřující lékař zkonstatuje, že na tom nejste dobře a přírodní léčba nezabere, doporučí vám pravděpodobně léky. Podle účinné složky se užívají až několikrát denně po dobu několika dní.
  • Šumivé tablety rozpustné ve vodě – Tato léčba je rok od roku oblíbenější. Tablety hodíte ho sklenice s vodou, necháte je rozpustit a pak celý nápoj vypijete. Je to osvědčený způsob rychlé úlevy od akutního kašle.

Komentář

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno