Nepiju alkohol a mám jednoho sexuálního partnera: 5 lží, které svému lékaři raději neříkejte

Jdete na kontrolu k lékaři a obvykle se snažíte mluvit co možná nejupřímněji. Nicméně když se vás zeptá na cvičení, zda pijete alkoholické nápoje nebo na to, zda si hlídáte svůj cholesterol, obvykle máte tendence pravdu si maličko přikrášlit. Zkrátka zalžete. O nic přece nejde, doktor to stejně nepozná, tak proč poslouchat jeho řeči, když řeknete pravdu. Jenže tímto krokem ohrožujete především své zdraví.

Mluvit pravdu a nic než pravdu

Během klasické prohlídky se vás lékař často ptá na otázky, které se týkají vašeho zdraví. Ne vždycky to jsou otázky, které vám jsou příjemné a, nebo ty, na které chcete odpovídat. Máte proto tendence maličko si pravdu zaobalit. Nicméně ubližujete tím nejvíc sami sobě a svému tělu. Lékař, vlivem toho, co mu řeknete, může špatně vyhodnotit váš možný zdravotní problém.

Malá a na první pohled neškodná lež může mít nebezpečný vliv na celkové zdraví. Lidé se často bojí mluvit o určitých věcech, ale váš lékař je právě potřebuje slyšet. Nikde se o tom nebude šířit, naopak jemu je důležité říci pravdu, aby se váš zdravotní stav mohl zlepšit. Na jaké otázky se lékař ptá, a vy neodpovídáte popravdě?

Kolik alkoholu pijete?

Lékaři si myslí, že spousta pacientů podceňuje množství alkoholu, které popíjejí. Není neobvyklé si dát skleničku dvě. I když konzumujete alkohol ve větším množství, není dobré to zapírat. Pacienti často snižují počet skleniček, jen proto, aby si o nich lékaři nemysleli něco špatného. Při vysoké spotřebě alkoholu můžete mít problémy s játry. Ty se mohou vyvinout až v cirhózu jater. Dále se může objevovat nástup demence, přírůstek na váze, vysoký krevní tlak a podobně. Je důležité konzumovat alkohol s mírou.

Máte víc, než jednoho sexuálního partnera?

V tomto ohledu buďte zcela upřímní, je důležité vědět počet sexuálních partnerů a to bez ohledu na to, zda mezi vámi proběhl nechráněný sex nebo neproběhl. Mohou se objevovat příznaky pohlavně přenosných chorob. Některé sexuálně přenosné nemoci mohou na první pohled vykazovat jen minimum příznaků. Můžete tak tímto onemocněním trpět a nemusíte o tom vědět. Je možné, že to pro vás bude nepříjemné, ale věřte, že lékaři tyto hovory vedou několikrát denně, je to pro ně rutina. Pro lékaře je povinností chránit všechny informace, které mu svěříte, nebude vás soudit, kárat ani nic jiného.

Máte problémy s močením?

Problémy s močením mohou být varovné příznaky infekce močových cest nebo rakoviny močového měchýře u mužů i u žen. Nemusí tak tomu samozřejmě být vždy, nicméně budete-li lhát svému lékaři, ať už, že močíte moc nebo málo, pak je to problém. Rovněž pohyby střev není dobré brát na lehkou váhu. Někteří lidé jdou na toaletu několikrát denně, jiný jednou za pár dní. Pokud se objeví nějaká změna, je nutno lékaře o všem informovat. Změny stolice mohou ukazovat na kolitidu, Crohnovu chorobu nebo také rakovinu tlustého střeva a pankreatu.

Lidé se často bojí přiznat lékaři, že kouří

Užíváte léky na předpis nebo drogy?

Lékař by měl skutečně vědět, zda za příznaky, které tělo vykazuje, nestojí léky na předpis nebo užívání drog. Pro pacienta je klíčové vědět, že lékaři nejsou policisté, nikdo vás nebude kvůli ničemu vyslýchat. Váš lékař tuto informaci potřebuje pro posouzení vašeho zdravotního stavu. Buďte proto k lékaři upřímní, společně se můžete vypořádat s mnoha zdravotními problémy. Do tohoto odvětví patří také cigarety.

Máte problémy v práci, financích nebo ve vztazích?

Jestli si myslíte, že tyto záležitosti nesouvisí s vaším zdravím, pak jste na omylu. Tyto problémy mohou vyvolat stres, nespavost, úzkosti, deprese nebo dokonce zneužívání návykových látek. Všichni pacienti by měli se svým lékařem otevřeně hovořit o stresu a problémech, které se u nich objevují. Vše má vliv na lidské zdraví. Pokud si lékař udělá komplexní obrázek o vašem životě, lépe vám pomůže.

Stále to není ono?

Pokud cítíte, že o těchto věcech nemůžete se svým lékařem hovořit, pak se s ním můžete domluvit na jiném postupu, například na zaslání informací prostřednictvím mailu. Není-li vám příjemné svěřovat se vašemu lékaři, pak možná bude problém v tom, že mu nevěříte a necítíte se vedle něj dobře. I v takovém případě existuje řešení, stačí se poohlédnout po jiném lékaři.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno