Nejzvláštnější mýty o menstruaci aneb čemu rozhodně nevěřte!

Během menstruace jsou hormony jako na horské dráze, někdy se cítíte spokojeně, jindy máte slušný náběh na deprese. Menstruace jako taková umí potrápit mnoho žen, zejména nepříjemnými bolestmi, pnutí v oblasti podbřišku nebo až bolestivým křečím. Je to součást každé ženy, začíná v dospívání a končí obvykle ve středním věku. Tento fyziologický jev je mnohdy zbytečně tabuizován, bývá opředen spoustou nepravd a mýtů. Jaké jsou ty nejzvláštnější z nich?

Ona je zakletá

V dávných dobách, když někdo zjistil, že žena krvácí, ale přesto neumírá nebo není jinak nemocná, hned byla zakletá. Mnohdy byly nařknuty z využívání magické síly nebo z čarodějnictví.

Zákaz sexu

Sex během menstruace je naprosto zakázaný, říká se. Obecně na tom však není vůbec nic špatného, shodují se gynekologové. Někomu to může přijít nehygienické, nečisté, ale je to o subjektivním pocitu. Pokud oba partneři nemají se sexem během menstruace problém a budou dodržovat hygienická opatření, pak není čeho se bát. Spousta žen má při menstruaci větší chuť na sex než v jiné dny.

Špatně nasolené maso

V časopise Medical Journal se před rokem 1900 objevilo, že ženy v období menstruace nemají solit maso, protože jej poškodí. Za dob Aristotela se zase říkalo, že když se menstruující žena podívá do zrcadla, zakalí se. Její obnažené tělo, ale zase umí zastavit vítr, blesky nebo krupobití.

Nechodit ke kadeřníkovi

Perioda má vliv také na vlasy, alespoň podle různých povídaček. Nebude vám držet účes, trvalá nebude tak účinná, jako jindy. Podle odborníků jsou to však jen mýty, na vlasy má vliv mnoho věcí, menstruace to rozhodně není.

Nesmíte si mýt vlasy!

U vlasů ještě chvíli zůstaneme, rozšířila se také povídačka, že vlasy se během menstruace nemohou vůbec mýt. Opět omyl! Vlasy si můžete mýt tak, jak jste zvyklé a to podle potřeby. Některým ženám se v období menstruace vlasy mnohem víc mastí a tím pádem jsou nuceny sáhnout po šamponu častěji, než obvykle.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno