Necháváte si krevní tlak kontrolovat na pravidelné prohlídce? Víme, proč byste měli

Vysoký krevní tlak je nebezpečnou civilizační chorobou, podle České společnosti pro hypertenzi jím trpí 40% populace. Mnohem horší a nebezpečnější jsou však lidé, kteří jsou nemocní, ale nevědí o tom. Podle stejné společnosti jde až o 25% nemocných. To je alarmující číslo. Vysoký krevní tlak je tedy velmi nebezpečný, zejména pro ty, kteří nechodí na pravidelné preventivní prohlídky a svou nemoc tak neléčí.

Nebezpečný vysoký krevní tlak

Dne 17. května je Světový den hypertenze a různé organizace, zdravotní pojišťovny nebo samotní lékaři se snaží na tento problém upozornit. Ne každý totiž opravdu chodí na pravidelné preventivní prohlídky. A to je chyba, protože během nich lékař může odhalit spoustu nemocí, které se mohou následně léčbou dostat pod kontrolu. Když se tak nestane, může to mít nedozírné následky na vaše zdraví.

Příčiny hypertenze:

  • Obezita
  • Nadměrná konzumace slaných jídel
  • Dlouhodobý a nadměrný stres
  • Kouření, nadměrná konzumace alkoholu
  • Nedostatek pohybové aktivity
  • Genetické předpoklady

Nejčastějším viníkem vysokého tlaku je tedy špatný životní styl, za který mohou lidé, ve větší míře, bohužel sami. Když se hypertenze neléčí, může se dále podepisovat na lidském zdraví a to už v mnohem větší míře. Neléčí-li se vysoký krevní tlak, pak může být jedním z přímých viníků aterosklerózy a jejího rozvoje. Dále mívá vliv na mozkové příhody, ischemické srdeční choroby a mnohé další. Tyto nemoci se pak už léčí mnohem obtížněji a nevylučují se trvalé následky.

Pravidelné prohlídky nejsou zbytečné

Mnoho lékařů a pojišťoven opakovaně vyzývá populaci k tomu, aby pravidelně navštěvovala svého praktického lékaře a absolvovala u něj preventivní prohlídku. Její součástí je vyšetření srdce a plic, štítné žlázy, stav žil a tepen, zjištění tělesné hmotnosti, vyšetření zraku, sluchu, kontrola očkování a také měření krevního tlaku. Bohužel, ne každý na tyto kontroly pravidelně chodí, absolvuje je jen asi 30% dospělých lidí. V rámci těchto pravidelných prohlídek se mohou odhalit možné zdravotní rizika a zahájí se tak vhodná léčba. O hypertenzi člověk neví, protože na sobě nepozoruje žádné příznaky, a hrozí tak vypuknutí dalších nemocí. Optimální zdravotní tlak je u lékaře pod 140/90 a při domácím měření pod 135/85. Jakmile je váš krevní tlak nad těmito hodnotami, hrozí zdravotní problémy jako demence, poškození funkce ledvin, cévní mozková příhoda, infarkt myokardu, srdeční selhání a podobně.

Diskuze k článku

Zadejte svůj komentář
Zadejte své jméno